GymNews – 22 aprilie 2014

Activitate competitionala

Listele nominale privind inscrierile la Cupa Mondiala de la Osijek, ce se va desfasura in perioada 23-27 aprilie, arata ca Romania va fi reprezentata la aceasta competitie de 4 gimnasti (Andrei Muntean, Andrei Ursache, Marius Berbecar si Daniel Radeanu) si de 3 gimnaste (Larisa Iordache, Diana Bulimar, Andreea Munteanu). UPDATE – 23 aprilie (lista actualizata cu participantii – fetele noastre nu vor mai lua parte la concurs).

Pe 19 martie a avut loc la Avoine, in Franta, intalnirea amicala intre echipele de junioare si senioare ale Frantei, Belgiei si Romaniei. Cele doua echipe ale Romaniei au dominat concursul, impunandu-se fata probleme in fara celorlalte tari. Rezultate complete, inregistrari video si alte detalii.

Uniunea Europeana de Gimnastica (UEG) a facut publica lista nominala a gimnastelor (senioare si junioare) inscrise de fiecare Federatie in parte pentru Campionatele Europene de la Sofia. Aceasta lista nu este una definitiva, modificari putand fi operate in orice moment. De asemenea, mentionam faptul ca in cazul Romaniei componenta echipelor feminine nu a fost inca oficial confirmata. Lista UEG poate fi accesata aici.

In perioada 7-9 aprilie s-a desfasurat la Buzau concursul masculin din cadrul Campionatelor Nationale Scolare. Printre cluburile cu o prestatie meritorie la acest concurs se numara CSS Resita care a castigat un total de 11 medalii, atat in competitia seniorilor in care Robert Pasca a castigat 6 medalii, cat si a juniorilor (link) CSS Lugok, cu 2 titluri nationale pe echipe si numeroase medalii individuale, CSS Dinamo, CSS Sibiu, CSS Bistrita si LPS Bistrita. Rezultate complete.

In perioada 9-12 aprilie s-au desfasurat Campionatele Pacific Rim. Concursul a reunit gimnasti si gimnaste din Australia, Canada, China, Japonia, Mexic, Statele Unite etc. Statele Unite au aliniat o echipa formata din 3 gimnaste senioare (Kyla Ross, Elizabeth Price si Peyton Ernst) si 3 junioare (Bailie Key, Norah Flately si Nia Dennis). La masculin a fost reprezentata de Chris Brooks, Alex Naddour, John Orozco, Davis Grooms, Marty Strech si Alec Yoder.  Au concurat de asemenea Mai Murakami (Japonia) si Elisabeth Black si Maegan Chant (Canada). Lista completa a participantilor si detalii despre competitori.


(c) usagym.org

Titlul pe echipe a fost castigat de Statele Unite, Canada clasandu-se pe locul 2, iar China pe locul 3. Concursul de individual compus al senioarelor a fost castigat de Elizabeth Price, urmata de Kyla Ross care a avut exercitii usúrate. Pe locul 3 s-a clasat Ellie Black din Canada, care a crescut semnificativ ca si dificultate a exercitiilor fata de anul trecut. Competitia junioarelor a fost castigata de Bailie Key, urmata de Nia Dennis si Norah Flately, dar ca urmare a regulii 2/tara, bronzul a fost castigat de Luo Huan din China (selectie inregistrari exercitii si rezultate complete). In finalele pe aparate ale junioarelor Bailie Key a castigat 2 medalii de aur (sarituri si sol) si doua de argint, in timp ce titlul la paralele i-a revenit lui Luo Huan, iar cel la barna gimnastei Norah Flately (selectie inregisstrari exercitii si rezultate complete). In concursul senioarelor Elizabeth Price si-a adjudecat medaliile de aur la paralele si sol, Kyla Ross a castigat titlul la barna iar Elisabeth Black pe cel la sarituri (selectie inregistrari exercitii si rezultate complete).

Inregistrari de la antrenamentul oficial si din cele 3 zile de concurs (finala pe echipe, finalele pe aparate ale junioarelor si cele ale senioarelor) si interviuri cu gimnastii exista pe canalul de Youtube USA Gymnastics. Fotografii din concurs – aici.

Concursul baietilor: echipe si individual compus|finale pe aparate juniori|finale pe aparate seniori.

In Germania s-a desfasurat primul concurs in vederea calificarii pentru Campionatele Europene. El a fost castigat de Lisa Hill, iar Elisabeth Seitz, care a facut o pauza de 6 saptamani de la antrenamente din cauza stagiului militar, s-a clasat pe locul 4. De la competitie au absentat Sophie Scheder si Janine Berger, ambele in revenire dupa accidentari si Kim Bui. (sursa)

Amicalul desfasurat pe 12 aprilie intre echipele Marii Britanii, Germaniei si Spaniei a fost castigat de cea dintai, in timp ce podiumul la individual compus a fost ocupat de Roxana Popa (Spania), Ruby Harrold (Marea Britanie) si Elisabeth Seitz (Germania) – link. In competitia junioarelor celor trei tari li s-au alaturat Italia si Elvetia. Concursul a fost castigat de echipa Germaniei, si de Tabea Alt (Germania), urmata de Amy Tinkler (Marea Britanie) – link.

Campionatele Belgiei au fost castigate de Lisa Verschueren, urmata de Laura Waem si Gaelle Mys (rezultate complete).

Saptamana trecuta s-au desfasurat intrecerile masculine din cadrul Campionatelor Rusiei. Rewriting Russian Gymnastics a rezumat rezultatele din competitia juniorilor cat si pe cele din cea a seniorilor.

In weekendul 12-13 aprilie s-au desfasurat Campionatele Victoriene (Campionatele Australiei) care s-au bucurat de participarea gimnastelor titrate ca Lauren Mitchell, care a castigat finalele pe aparate la barna si sol, si Olivia Vivian. Concursul senioarelor a fost castigat de Isis Lowery cu 46.9 puncte, iar cel al junioarelor de Alysha Djuric cu 51.65 puncte. Absente notabile au fost cele ale Kiarei Munteanu, Georgiei Rose Brown si Emily Whitehead care concurau la Campionatele Pacific Rim (rezultate complete).

Romania

Saptamana 7-11 aprilie a reprezentat pentru sistemul de educatie din Romania o saptamana deosebita, la nivel national organizandu-se Scoala Altfel. In cadrul activitatilor organizate cu aceasta ocazie s-a desfasurat si un program al Clubului Steaua in cadrul caruia in fiecare zi un campion dintr-o disciplina sportiva s-a intalnit cu copiii in Afi Cotroceni. Unul dintre sportivii prezenti la evenimentul Saptamana Campionilor a fost Sandra Izbasa, care cu aceasta ocazie a acordat mai multe interviuri n care a vorbit despre esecul din finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Londra si fuga din cantonament (link), despre secretul succesului in gimnastica (link), despre proiectul nationa de relansare a gimnasticii romanesti si eventuala revenire la sportul de performanta (link) si despre viitorul gimnasticii romanesti si Campionatele Europene din luna mai (link).


(c) inozza.ro

Alaturi de Sandra, la eveniment au mai participat Alina Dumitru (judo), Vasile Stanga (handbal), Ana Maria Branza (scrima).

Selectiile in cadrul programului national de revigorare a gimnasticii romanesti au continuat in aceasta saptamana la Satu Mare si Tulcea. Programul are ca si prim obiectiv selectionarea a aproximativ 150 de fetite cu varste cuprinse intre 5 si 9 ani care sa urmeze o pregatire centralizata la unul dintre nou infintatele centre regionale de la Bucuresti (Steaua si Dinamo), Deva, Timisoara, Constanta si Onesti.

Monica Rosu vorbeste despre secretul performantei, despre Larisa Iordache si Andreea Munteanu – link.

Micile sportive de la CSM Arad au participal la Campionatele Nationale Scolare in afara concursului, ca o etapa in pregatirea pentru Campionatele Nationale de Copii si Cupa Nadia Comaneci. Daca rezultatele lor ar fi fost incluse in clasamentul oficial, fetele ar fi ocupat locul 4 pe echipe la categoria 9 ani, locul 5 la individual compus si ar fi castigat o medalie la sarituri – link.

Puzzle Gym realizeaza o serie de materiale despre gimnastele de care se leaga sperantele noastre legate de Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. Saptamana trecuta un interviu cu Ioana Coman, micuta componenta a lotului olimpic de junioare de la Deva. Episoadele anterioare le-au avut in prim plan pe Stefania Stanila, Asiana Peng si Cristina Vrabie.

Statele Unite

Gabrielle Douglas a reinceput antrenamentele la clubul lui Liam Chow, antrenorul care a ajutat-o sa devina campioana olimpica la individual compus la Jocurile OIimpice de la Londra – link.

Simone Biles s-a retras de la Campionatele Pacific Rim dupa prima zi de antrenamente pe podium. Motivul retragerii este agravarea accidentarii la umar care a fortat-o sa renunte si la participarea la American Cup. Ea a fost inlocuita de Peyton Ernst – link.

Polina Shchennikova, componenta a echipei nationale de junioare a Statelor Unite, a invatat o noua saritura – Scherbo- in locul celei vechi cu care avea probleme. De asemenea si-a upgradat exercitiile la paralele si sol si spera sa se califice in echipa nationala de senioare si sa participe la Campionatele Mondiale din China, ajutand echipa macar la paralele – link.

Rusia

Cu toate ca initial a fost anuntata participarea Viktoriei Komova la Campionatele Europene de gimnastica, din nefericire ea va nu va putea face deplasarea din cauza unei noi accidentari suferite la glezna dupa Campionatele Nationale. La sfarsitul lunii aprilie va fi supusa unei interventii chirurgicale la Munchen, in Germania, la aceeasi clinica la care s-a operat si Ksenia Afanasyeva. Tot in Germania va merge si Anastasia Grishina pentru a se opera la genunchi. In cazul ei se preconizeaza o pauza de aproximativ 3 luni de zile.

O prezentare a proaspat senioarei Daria Spiridonova, nominalizata in echipa pe care o va prezenta Rusia la Campionatele Europene – link.

China

Gimnaste din China care au fost notate cu 10 – sursa.

International

Pana acum Austria, Franta si Ungaria si-au anuntat oficial echipa participanta (atat junioare cat si senioare) la Campionatele Europene de Gimnastica Artistica ce se vor desfasura in mai la Sofia. Rusia a anuntat numai componenta echipei de senioare. Listele se gasesc pe pagina FullTwist. Rusia a anuntat de asemenea componenta echipei masculine – David Belyavsky, Denis Ablyazin, Alexander Balandin, Nikita Ignatyev, Nikolai Kuksenkov si Matvei Petrov – sursa.

Youna Dufournet, revenita dupa doi ani de pauza in urma unei inlocuiri de menisc, a castigat concursul de individual compus din cadrul Campionatelor Frantei. Este primul titlu national pentru tanara de 20 de ani care se antreneaza acum cu Nelu Pop (nascut in Romania). Competitia masculina a fost castigata de Kevin Antoniotti. Rezultate complete.

Intr-un interviu pentru Couch Gymnast Courtney McGregor, una dintre gimnastele care vizeaza un loc in echipa Noii Zeelande pentru Campionatele Commonwealth-ului, marturiseste ca si-ar dori foarte mult sa poata executa o saritura Yurchenko cu doua suruburi si ca ar elimina paralelele din concursul feminine de gimnastica, acesta fiind aparatul sau cel mai slab.

O combinatie spectaculoasa la bara fixa – marca Epke Zonderland:

Couch Gymnast a realizat un material interesant referitor la cateva dintre elementele frumoase si dificile din gimnastica, printre ele saltul dublu intins la sol, Tsukahara cu doua intoarceri (Silivas) la sol, trecerea de pe bara mare pe bara mica Pak, pirueta cvadrupla si elementele inventate pentru a evita ratarile.

O selectie a gimnastelor care au adus ceva deosebit perioadei in care au concurat sau nu s-au incadrat in tiparele caracteristice tarii pentru care au concurat. Printre ele Nadia Hategan, Camelia Voinea sau Ana Porgras.

Gimnastica aerobica

Duminica 13 aprilie s-a desfasurat la Tokyo Cupa Mondiala Suzuki. Delegatia Romaniei a castigat 3 medalii de aur (individual feminin – Corina Constantin; perecí mixte – Marius Petruse si Bianca Becze, grup – Bianca Becze, Andreea Bogati, Corina Constantin, Bianca Gorgovan, Anca Surdu) si 2 medalii de argint (individual feminin – Bianca Becze; trio – Andreea Bogati, Corina Constantin, Anca Surdu) – sursa.

DIANA

Fangymnastics @ Facebook|Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.