GymNews – 05 mai 2014

Stirea saptamanii

Programul national de sustinere a gimnasticii romanesti a facut un nou pas in aceasta saptamana prin lansarea campaniei Tara, tara, vrem campioane!. Campania este sustinuta de campioane olimpice si mondiale ca Nadia Comaneci, Lavinia Milosovici, Gina Gogean, Simona Amanar, Andreea Raducan, Sandra Izbasa. In cadrul campaniei se vor organiza selectii saptamanale in orasele ce vor reprezenta centre regionale de antrenament, incepand cu 10 mai. Mai multe informatii despre datele si locatia selectiilor se gasesc pe site-ul oficial al campaniei.

Octavian Bellu si-a depus candidatura pentru pozitia de presedinte al COSR, functie ramasa vacanta dupa demisia lui Octavian Morariu. In caz ca va castiga alegerile ce se vor desfasura pe 29 mai, el doreste sa continue in paralel si cu activitatea de antrenorat avand incredere in sansele gimnastiii de a obtine medalii la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016 (sursa). El ii va avea ca si contracandidati pe Elisabeta Lipa, presedinta Federatiei Romane de Canotaj, si pe Alin Petrache, presedintele Federatiei Romane de Rugby.

Activitate competitionala

UEG a afisat lista nominala a gimnastilor ce vor participa la Campionatele Europene. Romania va fi reprezentata de Marius Berbecar, Andrei Muntean, Cristian Bataga, Andrei Ursache si Daniel Radeanu in competitia seniorilor si de Robert Ghiuzan, Ovidiu Prichindel, Emanuel Badila, Razvan Todor, Toma Modoianu-Zseder in competitia juniorilor. Pot aparea modificari ulterioare ale listelor anuntate.

Pe 25 aprilie s-a desfasurat la Onesti Cupa Nadia Comaneci. Concursul, organizat de clubul CSM Onesti, s-a adresat junioarelor de nivel III (9-10 ani), iar premiul pentru locul I la individual compus a constat in burse oferite de Fundatia Nadia Comaneci. Rezultatele complete ale concursului – aici –  si fotografii cu micile reprezentante ale clubului Steaua.


Echipa CSM Arad (via pagina AradGym)

Etapa de Cupa Mondiala de la Osijek a reprezentat ultima competitie majora inainte de Campionatele Europene de la Sofia si in acelasi timp intoarcerea in competitie a Giuliei Steingruber, intoarcere marcata de castigarea a 3 medalii. Rezultate complete si inregistrari ale celor mai interesante exercitii aiciIn competitia masculina Romania a fost reprezentata de Andrei Muntean, Marius Berbecar, Andrei Ursache si Daniel Radeanu. Singurul calificat in finale a fost Andrei Muntean, care s-a clasat de 3 ori in imediata apropiere a podiumului – locul 4 la paralele, locul 5 la sarituri si locul 4 la inele – reusind insa executii fara greseli majore. Felicitari Andrei!

Gimnastii de la CSM Lugoj au participat pe 25 aprilie alaturi de reprezentanti ai cluburilor din Serbia si Ungaria la Cupa DKMT organizata la Kiskunhalas. Ei au obtinut 20 de medalii, dintre care 6 de aur, 6 de argint si 8 de bronz. Rezultate complete.

Romania

Echipele Romaniei pentru Campionatele Europene cu 10 zile inainte competitie – optimism si voie buna:

Viitorul centru zonal de gimnastica de la Constanta va fi format in urma selectiei finale ce va avea loc pe 10 mai la Sala Sporturilor. Vor fi alese 30 de fetite din judetele Constanta, Tulcea, Braila si Ialomita ce vor primi burse pentru urmatorii 3 ani. La selectia, la care vor participa Mariana Bitang si Octavian Bellu, cat si ministrul Sportului si foste gimnaste de performanta, sunt asteptate peste 400 de fetite alese in urma celor peste 100 de selectii efectuate incepand cu luna februarie la nivel local, cat si fetite care un au participat la acestea (detalii despre program)

Selectiile continua si pentru formarea centrului zonal de pregatire de la Deva. Gina Gogean, Cristinel Micu si Sorin Tolteanu au vizitat peste 50 de scoli si gradinite din judetele Hunedoara, Alba, Maramures si Sibiu si vor continua cu Bihor, Salaj, Bistrita-Nasaud si Cluj. (sursa)


(c) Pagina FB a lotului feminin

A fost lansata pagina oficiala de facebook a lotului feminin de gimnastica a Romaniei. Detalii asupra motivatiei crearii paginii – link.

Gimnastele de la Steaua pe scena Teatrului Tandarica – link.

Statele Unite

Elizabeth Price, castigatoare a titlului individual compus la Campionatele Pacific Rim desfasurate in urma cu o luna si la American Cup, a decis sa se retraga din gimnastica de elita pentru a beneficia de o bursa la Stanford si a concura in cadrul campionatului interuniversitar din Statele Unite. Gimnasta a declarat ca nu s-a gandit niciodata serios sa participe la Jocurile Olimpice de la Rio (interviuri aici si aici).

Interviu cu McKayla Maroney:

Aly Raisman rememoreaza debutul international ce a avut loc in 2009 in Brazilia la Campionatele PanAmericane si vorbeste despre amanarea intoarcerii in competitii pentru toamna lui 2014, forma actual si dorinta de a concura la Rio in 2016 (interviu).

Statele Unite au modificat codul de punctaj aplicabil competitiilor interne de gimnastica artística feminina. Astfel, pentru aterizarile lipite se poate acorda un bonus de 0.1 la nota de plecare, atata timp cat elementele au valoare de plecare minim D, iar sariturile nota de plecare mai mare de 5.8. In exercitiile de la sol se poate acorda bonus pentru o singura diagonala.

Simone Biles vorbeste despre experienta ei in ceea ce priveste apelarea la serviciile unui psiholog sportiv, experienta care a ajutat-o sa treaca peste ratarile din vara trecuta din competitiile interne si sa castige titlul mondial la individual compus la Antwerp. Este prezentat de asemenea punctul de vedere al psihologului sportiv si beneficiile ce pot aparea in urma unei astfel de cooperari (interviu)

Campionatul interuniversitar din Statele Unite s-a incheiat la finalul lunii aprilie. Couch Gymnast a realizat 2 materiale ample asupra finalei pe echipe (link) castigate, la egalitate, de reprezentantele Oklahoma si Florida si asupra finalelor pe aparate (link).

Interviu cu Alex Naddour, rezerva echipei Statelor Unite pentru Jocurile Olimpice de la Londra, care se pregateste pentru a prinde un loc in echipa pentru Rio.

Rusia

La scurt timp dupa revenirea in competitii la Campionatele Rusiei, Victoria Komova a suferit o accidentare la glezna si va fi operata in Germania. Rewriting Russian Gymnastics a realizat un material amplu despre aportul adus de Komova gimnasticii si despre efectul acesteia asupra ei. Gimnastica are nevoie de Komova, dar Komova are nevoie de gimnastica?

Andrei Rodionenko, antrenorul coordonator al echipei nationale a Rusiei, vorbeste despre componentele de baza ale lotului, majoritatea accidentate in prezent,  si despre noile senioare care vor face parte din echipa ce se va prezenta la Campionatele Europene.

Lotul national al Rusiei este decimat de accidentari cu cateva zile inainte de debutul Campionatelor Europene. Dupa accidentarile suferite de Komova si Grishina, se pare ca Mustafina are dureri la picior si va concura numai la paralele si barna, iar Kramarenko a fost inlocuita de Ana Rodionova tot din causa unor problema medicale – link.

Povestea unui interviu cu Aliya Mustafina si Raisa Ganina, antrenoarea sa, ce va fi publicat in numarul din mai al revistei International Gymnast.

Alexander Alexandrov vorbeste despre experienta de antrenor in Brazilia – link.

International

Federatia Internationala de Gimnastica isi propune sa modifice sistemul de calificare pentru Jocurile Olimpice din 2020 (sursa).

Marea Britanie a castigat ultimul amical disputat inaintea Campionatelor Europene de la jumatatea lui mai. La senioare ele au castigat in fata Olandei, iar la junioare au devansat Elvetia, Franta si Germania (rezultate).

Couch Gymnast a realizat un material despre 8 gimnaste pe care ne-am fi dorit sa le vedem la Jocurile Olimpice, dar, din cauza circumstantelor nu au participat. Printre ele Ana Porgras si Andreea Cacovean.

Anna Pavlova a castigat prima medalie pentru tara sa adoptiva, Azerbadjan – aur la paralele la etapa de cupa mondiala desfasurata la Ljubljana.

Comentatorii “rateaza” si ei in competitii. Gymnastics Examiner a reunit cateva dintre ratarile comentatorilor intr.-un mic articol care va trezi cu siguranta zambete – link.

Potentialele candidate la medalii la Jocurile Olimpice ale Tineretului ce se vor desfasura in aceasta vara in China – link.

O trecere in revista a parcursului Younei Dufournet in gimnastica de performanta – link.

Lauren Mitchell vorbeste despre intoarcerea in competitii si planurile pentru 2014 si afirma ca anul acesta nu va concura la paralele unde este in urma cu pregatirea – link.

Gimnastica rítmica

Week-endul trecut s-a desfasurat Cupa CSM Arad la gimnastica ritmica, la care au participat peste 150 de sportive, junioare si senioare, din Romania, Serbia, Bosnia-Hertegovina si Franta  (sursa)

Gimnastica aerobica

In perioada 26-27 aprilei s-a desfasurat Cupa Cetatii Deva la gimnastica aerobica la care au participat inclusiv componentii loturilor nationale. Rezultate complete.

DIANA


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.