GymNews – 07 iulie 2014

Activitatea competitionala

Pe 5 iulie, la ferma sotilor Karolyi, s-a desfasurat American Classic 2014, competitie ce serveste ca etapa de calificare pentru Campionatele Nationale ale Statelor Unite ce se vor desfasura in luna august. Pentru calificare, senioarele trebuie sa obtina minim 54 de puncte, iar junioarele 52 de puncte. Lista cu gimnastele calificate si rezultate complete – link.

Roxana Popa a castigat Campionatele Nationale ale Spaniei, concurs la care a prezentat un exercitiu imbunatatit la sol: o diagonala cu salt inapoi intins cu doua suruburi si jumatate (valoare D) legat direct de un salt inainte intins cu un surub (valoare C). (rezultate complete)

Seda Tutkhalyan a castigat competitia Russian Youth Spartakiade cu 56.232 puncte , pe locul 2 s-a clasat Dariya Mihailova cu 54.899 puncte, iar pe 3 Viktoria Kuzmina cu 54.432 puncte (rezultate complete) Concursul masculin a fost castigat de Nikita Nagornyi (85.399 puncte), urmat de Viktor Britan (83.165 puncte) si Andrey Lagutov (82.066 puncte) (rezultate complete).

Federatia Internationala de Gimnastica a lansat pe canalul oficial de Youtube teaser-ul oficial al Campionatelor Mondiale de Gimnastica artistica, competitie ce va avea loc in aceasta toamna la Nanning (China) – via.

Romania

A început a doua etapa a campaniei nationale Tara, tara vrem campioane!. Cele 404 fetite selectionate (71 la Constanta, 66 la Onesti, 51 la Timisoara, 97 la Deva, 61 la Dinamo si 58 la Steaua) vor inra in primul cantonament, o tabara sportiva de 5 zile organizata la centrele zonale la care se vor antrena. (sursa) Listele nominale cu fetitele selectate se pot consulta pe paginile cluburilor sportive incluse in program – CS DinamoCSA SteauaCNS Cetate DevaCSS1 Timisoara, CSS 1 Constanta, CS Nadia Comanesti Onesti.


(sursa foto)

Saptamana aceasta, componentele lotului olimpic al Romaniei (Larisa Iordache, Diana Bulimar, Andreea Munteanu, Stefania Stanila, Ana Maria Ocolisan, Silvia Zarzu, Paula Tudorache si Laura Jurca) vor pleca intr-un cantonament de pregatire in Suedia. (sursa)

Vice-campioana europeana absoluta din competitia junioarelor de la Sofia, Laura Jurca, va reprezenta Romania la Jocurile Olimpice ale Tineretului din China (Nanjing, 19 – 24 august).

Lucrarile la Sala Polivalenta in care se doreste organizarea Campionatelor Europene de Gimnastica Artistica din 2017 de la Bucuresti ar trebui sa demareze in septembrie 2014, dupa alegerea unuia dintre cele doua oferte depuse. (sursa)

Statele Unite

Laurie Hernandez, una dintre sperantele SUA pentru Jocurile Olimpice de la Rio, a suferit in luna iunie o operatie dificila la genunchi.

McKayla Maroney a reluat antrenamentele dupa operatia suferita in februarie.

Simone Biles (la senioare) si Bailie Key (la junioare) au castigat concursul de verificare din cadrul cantonamentului de la ferma Karolyi. Madison Kocian a furnizat surpriza, clasandu-se inaintea lui Kyla Ross. (sursa)

Bailie Key, Norah Flatley, Nia Dennis, Jordan Chilles si Jazmyn Fodberg vor concura alaturi de senioare la US Classic (competitia premergatoare Nationalelor), pe data de 2 august. (sursa)

Rusia

Lotul feminin de gimnastica artistica al Rusiei a realizat un cantonament in Italia. (sursa)

Seda Tutkhalyan si Nikita Nagornyi vor reprezenta Rusia la Jocurile Olimpice ale Tineretului de la Nanjing (sursa)

International

Japonia anunta echipa pentru Campionatele Mondiale de Gimnastica Artistica – feminin: Natsumi Sasada, Asuka Teramoto, Wakana Inoue, Mai Murakami, Yu Minobe, Yuna Hiraiwa si masculin: Kohei Uchimura, Ryohei Kato, Shogo Nonomura, Kohei Kamayama, Kenzo Shirai, Yusuke Tanaka (foto via Facebook Couch Gymnast)

Antonia Alicke si Nils Dunkel vor reprezenta Germania la Jocurile Olimpice ale Tineretului. Tot la YOG vor lua parte si Millie Williamson (NZL) si Clay Stephens (AUS) din partea Oceaniei. (sursa)

Enus Mariani, campioana europeana absoluta la junioare in 2012, a reluat antrenamentele dupa o pauza de peste un an de zile. (sursa)

Interviu cu Tracie Ang (Malaysia) despre participarea la Jocurile Commonwealth-ului (link)

Diana

Fangymnastics @ Facebook | Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.