GymNews – 16 iulie 2014

Activitatea competitionala

A fost lansat site-ul oficial al Jocurilor Olimpice ale Tineretului (link), competitie ce se va desfasura la Nanjing, China, in luna august. Competitia de gimnastica artistica va avea loc intre 17 – 24 august, iar cea de gimnastica ritmica intre 26 – 27 august. De asemenea, a fost publicata ordinea de start pentru concursul de calificare, iar reprezentanta Romaniei, Laura Jurca, va concura in ultima subdiviziune – link.

Participantii confirmati pana acum:

Romania – Laura Jurca;

Rusia – Seda Tutkhalyan si Nikita Nagornyi;

Marea Britanie – Ellie Downie si Giarnni Regini-Moran;

Elvetia – Gaia Nesurini si Marco Pfy;

Germania – Antonia Alicke si Nils Dunkel;

A fost afisata ordinea de start pentru concursul de calificare din cadrul Campionatelor Mondiale de Gimnastica Artistica. Echipa feminina a Romaniei va intra in concurs in subdiviziunea 10, in cea de-a treia sesiune de calificare, in timp ce Rusia va concura in prima subdiviziune, iar Statele Unite in cea de-a cincea. In concursul masculin, Romania va face parte din a zecea subdiviziune, incepand concursul la paralel. (sursa)

Campionatul European de gimnastica artistica din 2015 va avea loc la Montpellier (Franta) in perioada 13 – 19 aprilie 2015, iar formatul de concurs va include doar intreceri individuale (aparate si individual compus, feminin si masculin) – sursa.

Toate informatiile utile despre Jocurile Commonwealth-ului, ce vor avea loc la Glasgow, in perioada 24 iulie – 01 august 2014. Printre participanti regasim echipele Marii Britanii, Canadei, Australiei, Noii Zeelande si Africii de Sud. (link)

Romania

Lotul national de senioare este in aceste zile in Suedia pentru un cantonament:


Sursa

Au inceput taberele de vara din cadrul campaniei Tara, tara vrem campioane! Imgini si video cu prima serie aflata in cantonament la Deva.

Roland Modoianu de la CSM Resita a fost promovat la lotul national de seniori al Romaniei, (sursa)

Catalina Ponor vorbeste despre viata de gimnasta de performanta si despre dorinta de a deveni antrenoare si a crea o linie de costume de gimnastica care sa ii poarte numele. (sursa)

Un interviu ”altfel” cu Sandra Izbasa – despre machiaj, moda si gatit. (sursa)

Historia a realizat un articol amplu despre relatia dintre antrenorii Martha si Bela Karolyi si Nadia Comaneci, asa cum apare ea ilustrata in dosarele Securitatii, incepand cu intrarea Nadiei in lot si pana in momentul ramanerii in Statele Unite. (sursa)

Statele Unite

O scurta trecere in revista a notelor de plecare ale membrelor echipei nationale a Statelor Unite, conform ultimelor competitii la care acestea au participat. (sursa)

Un articol-interviu despre ascensiunea din ultimul an, dar si despre planurile de viitor ale lui Peyton Ernst, membra a lotului national SUA si una dintre posibilele componente ale echipei ce va concura in luna octombrie la Campionatele Mondiale din China – link.

Rusia

Valentina Rodionenko a dat un interviu in legatura cu problemele medicale cu care se confrunta loturile nationale ale Rusiei. Conform declaratiilor sale, Aliya Mustafina s-a refacut si nu mai acuza dureri, Viktoria Komova nu a participat la cantonamentul din Italia deoarece a ales sa continue antrenamentele in Rusia, in vederea participarii la Cupa Rusiei din luna august, Ksenia Afanasyeva va rata Mondialele, prezenta Anastasiei Grishina este pusa sub semnul intrebarii, iar Tatiana Nabieva, aparent revenita in gimnastica de elita, se prezinta bine la antrenamente. Ermin Garibov, capitanul echipei masculine, munceste din greu pentru a se recupera la timp, dar echipele pentru Mondiale vor fi decise in functie de rezultatele de la Cupa Rusiei.

Povestea Scolii de Gimnastica Nikolai Tockachev, unul dintre centrele de pregatire cu traditie din Rusia. Trei dintre gimnastii pregatiti aici au sanse de a prinde echipa pentru Jocurile Olimpice de la Rio din 2016: Nikolai Kuksenkov, Kiril Projopev si Ekaterina Sokova. (sursa)

Un scurt documentar avand ca subiect viata unui tanar gimnast rus – Roman Lebedev. (link)

International

Din seria Hard Way to Success, documentarul care o are ca si protagonista pe Celine van Gerner (Olanda) povestind lupta ei pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Londra, accidentarile premergatoare si ulterioare competitiei si dorinta de a participa si in 2016 la Rio, de data aceasta impreuna cu echipa Olandei si a se califica in finalele individuale:

Interviu cu Claudia Fragapane, medaliata cu argint cu echipa Marii Britanii la Campionatele Europene de la Sofia, 2014. (link)

Natalia Pavlova vorbeste despre oportunitatea de a antrena echipa nationala a Azerbadjanului care este la inceput de drum atat din punct de vedere al infrastructurii (sala de antrenament nefiind inca gata, iar sportivele antrenandu-se momentan in Rusia), cat si din punct de vedere al componentei (4 senioare, dintre care doua transferate din Rusia – Ana Pavlova si Anastasia Inshina). Oportunitatea de a concura pentru Azerbadjan a venit pentru Ana exact in momentul in care decisese sa se retraga din sportul de elita ca urmare a lipsei de motivatie in urma ratarii participarii la majoritatea competitiilor importante din ultimii ani (sursa)

Dimitry Karbanenko este noul antrenor al echipei nationale masculine a Belgiei.

Gimnastica aerobica

Bianca Becze, tripla medaliata cu aur (dublu mixt, trio si grup) la Campionatele Mondiale desfasurate in iunie la Cancun a acordat un interviú vorbind despre munca din spatele performantei si planurile de viitor, incepand cu prima editie a Jocurilor Europene (sursa)

Diana

Fangymnastics @ Facebook| Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.