GymNews – 25 iulie 2014

Activitate competitionala

S-a afisat lista completa de participanti pentru Jocurile Olimpice ale Tineretului (sursa)

Au fost anuntate participantele la Secret US Classic, competitie ce se va desfasura intre 31 iulie – 02 august si care reprezinta ultima sansa de calificare pentru Campionatele Nationale ale Statelor Unite. US Classic se va desfasura atat la nivel de senioare cat si de junioare si le are drept cap de afis pe componentele lotului national, medaliate mondial, Simone Biles si Kyla Ross. Lista completa a participantelor aici.

Rezultatele competitiei de calificare pentru Campionatele Nationale ale Statelor Unite – gimnastica masculina (seniori si juniori), Totodata, a fost stabilita si lista cu gimnastii calificati pentru Campionatele Nationale, ce se vor desfasura in a doua jumatate a lunii august – link.

Festivalul Olimpic Panamerican a fost dominat de gimnastii din Cuba. Manrique Larduet a castigat medalia de aur la individual compus, in competitia masculina, obtinand 89.120 puncte (rezultate complete). In competitia fetelor s-a impus Yesenia Ferrera, care a castigat patru medalii de aur (individual compus, sarituri, paralele si sol (rezultate complete).

Unde si cum putem urmari Jocurile Commonwealth-uluilink.

Romania

La 14 ani de la retragerea medaliei olimpice absolute de aur, Andreea Raducan vorbeste despre viata ei actuala si amintirile din timpul perioadei in care a practicat gimnastica (sursa)

Aflata pe drumul spre Rio de la varsta de 7 ani, Laura Jurca va face o oprire la Nanning (China) pentru Jocurile Olimpice ale Tineretului (interviu)

Lotul national al Romaniei in cantonament alaturi de echipa Suediei (via)

Statele Unite

Gabby Douglas a parasit din nou clubul de gimnastica la care se antrena cu Liang Chow, antrenorul care a ajutat-o sa devina campioana olimpica absoluta la Jocurile Olimpice de la Londra. Gabby a plecat prima data de la club in august 2013 pentru a se reintoarce in primavara lui 2014. A reusit sa revina intr-o forma care i-a permis la inceputul acestei luni sa participe la un cantonament desfasurat la ferma sotilor Karolyi. Telul ei pentru acest an este participarea la Campionatele Nationale si la Campionatele Mondiale. (sursa)

Jordyn Wieber, campioana olímpica cu echipa la Jocurile Olimpice de la Londra, inca un s-a decis asupra viitorului ei in gimnastica de performanta. Jordyn a terminat primul an la UCLA si ajuta echipa la gimnastica, participanta in circuitul NCAA, cu care un are insa voie sa se antreneze, ea pregatindu-se separat pentru a se mentine in forma (sursa)

Katelyn Ohashi s-a intors in sala, ramane insa de vazut daca va mai concura la nivel de elita sau numai in cadrul campionatului interuniversitar (video)

International

Max Whitlock si un Yurchenko cu trei suruburi la sarituri (via):

Daniel Keatings considera ca presiunea dinaintea Jocurilor Commonwealth-ului este echivalenta celei resimtite inaintea Campionatelor Mondiale sau Jocurilor Olimpice (interviu)

Nick Ruddock, antrenorul echipei nationale de junioare a Marii Britanii si responsabil cu sariturile, vorbeste despre progresul realizat de britanice la acest aparat, rezultatele bune inregistrate de gimnastele sale la ultímele concursuri si despre planurile de viitor (interviu)

Scurt documentar despre faptul ca din ce in ce mai putine fetite practica gimnastica in Marea Britanie (documentar)

Larissa Miller, participanta la Jocurile Olimpice alaturi de echipa Australiei, se pregateste pentru participarea la Jocurile Commonwealth-ului, dupa ce in aceasta primavara a castigat primul ei titlu national, la paralele. Momentan ea un se gandeste la retragere, dar doreste sa devina independenta financiar (interviu). Echipa Australiei pentru Jocurile Commonwealth-ului aici.

Imagini din cantonamentul echipei Azerbadjanuluilink.

20 de adevaruri despre gimnastica in viziunea International Gymnast (link)

Diana

Fangymnastics @ Facebook | Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.