GymNews – 29 iulie 2014

Stirea Saptamanii

Antrenorii Octavian Bellu si Mariana Bitang au revenit in sala:


(c) Lotul Feminin de Gimnastica al Romaniei

Activitate competitionala

Conform site-ului Federatiei Romane de Gimnastica, in perioada 05 – 07 septembrie 2014, echipa feminina de gimnastica artistica a Romaniei va lua parte la un concurs amical in Elvetia, in compania echipelor Germaniei si a tarii gazda. (sursa)

S-au afisat listele de start pentru Secret US Classic, ultima competitie de calificare pentru Campionatele Nationale ale Statelor Unite, care se vor desfasura intre 31 iulie – 02 august (senioare si junioare cu varsta pentru Rio, junioare si sperante). Gymternet ni le prezinta pe protagonistele acestui concurs, atat pe cele deja cunoscute la nivel international, cat si noile fete din gimnastica artistica americana (junioare 1, junioare 2, senioare 1, senioare 2).

Inregistrari de la concursul de calificare al baietilor pentru Campionatele Nationale ale Statelor Unite. (video)

O scurta retrospectiva asupra editiei trecute a Jocurilor Commonwealth-ului, desfasurate in 2010 la New Delhi si dominate clar de Australia, in conditiile in care Marea Britanie si Canada au trimis echipe mai slabe, pastrandu-si sportivele de top pentru Campionatele Mondiale desfasurate doar doua saptamani mai tarziu. (sursa)

Calificarile competitiei de gimnastica artística din cadrul Jocurilor Commonwealth-ului au inceput luni 28 iulie. Couch Gymnast a realizat prezentari ale principalelor echipe cu pretentii in competitia de gimnastica – Anglia, Canada si Australia.

Fotografii de la ceremonia de deschidere a Jocurilor (link) si de la antrenamentul pe podium (link)


(c) FIG

Victoria Moors nu va mai participa la Jocurile Commonwealth-ului din motive momentan necunoscute, ea fiind inlocuita de Victoria – Kayen Woo. (sursa)

Scurte interviuri cu membrele echipei Africii de Sud, decise sa imbunatateasca recordul tarii lor la Jocurile Commonwealth-ului prin clasari cat mai bune si eventual medalii. (sursa)

Romania

Imagini din cadrul cantonamentului realizat in Suedia de catre echipa nationala de gimnaste senioare a Romaniei.

Silvia Stroescu a devenit doctor in sport (sursa)

Laura Jurca e pe lista nominalizata de Alin Petrache, presedintele COSR; ca avand sanse de a obtine medalii la Jocurile Olimpice ale Tineretului ce se vor desfasura in China (link)

Nadia Comaneci se afla la Londra filmand pentru o emisiune concurs ale carei probe se bazeaza pe elemente de gimnastica si acrobatie si in care va indeplini rolul de presedinte al juriului (link)

Ca urmare a parteneriatului cu clinica Acibaden din Turcia, lotul feminin de gimnastica beneficiaza dinainte de Campionatele Europene din luna mai de o echipa medicala permanenta formata din dna dr. Mihaela Beldie si doi kinetoterapeuti – Toma Vasilescu si Florin Astefanei (foto)

Statele Unite

Gabby Douglas se antreneaza pentru moment la clubul Buckeye Gymnastics, club la care se pregateste si Nia Dennis – componenta a echipei de junioare a Statelor Unite. Momentan un se stie daca colaborarea cu clubul din Ohio va fi una de lunga durata (sursa)

Bailie Key nu va participa la Secret US Classic in urma unei usoare accidentari la brat (sursa)

Morgan Hurd a participat in acest an la Cupa Nastia Liukin, la abia cateva luni dupa ce a inceput sa se antreneze pentru gimnastica de performanta (interviu)

Interviu cu Sam Mikulak, component al echipei Statelor Unite la Jocurile Olimpice din 2012 si castigator al NCAA, atat individual cat si cu echipa Universitatii Michigan in 2013 si 2014 (interviu)

Articol – interviu cu Donnell Wittenburg, proaspatul castigator al concursului de calificare pentru Campionatele Nationale ale Statelor Unite.

Rusia

O scurta trecere in revista, sub forma unui infographic, a activitatii competitionale a Aliyei Mustafina din momentul trecerii la seniorat (sursa)

Imagini din cantonamentul echipei Rusiei (link)

China

Tan Sixin s-a retras din activitatea competitionala. (sursa)

International

La 8 ani dupa prima participare la Jocurile Commonwealth-ului, Rebecca Downie isi doreste o medalie la paralele. Intr-un interviu pentru The Guardian ea vorbeste despre dificultatea de a nu participa la Jocurile Olimpice de la Londra in urma unei accidentari suferite cu un an inainte (interviu)

Isabela Onyshko, medaliata cu argint la individual compus la Campionatele Canadei din 2014,  vorbeste despre noile elemente la care lucreaza, tintele pentru urmatorii ani si programul ei zilnic (interviu)

Dupa aducerea lui Alexandrov la carma lotului national, Brazilia continua sa investeasca masiv in formarea unei echipe olimpice competitive, atat pentru Jocurile Olimpice din 2016 cat si pentru cele din 2020 (sursa)

Anthony van Assche este protagonistul noului episod din The Hard Way to Success (trailer)

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.