GymNews – 12 august 2014

Stirea saptamanii

Diana Bulimar s-a accidentat cu doua luni inainte de Campionatele Mondiale din China si va rata participarea. Multa sanatate si recuperare rapida, Diana! (sursa)

Activitate competitionala

Jocurile Olimpice ale Tineretului, care vor incepe pe 16 august, vor putea fi urmarite online. Detalii aici si aici. Prezentarea catorva dintre competitoare: Wang Yan (China), Antonia Alicke (Germania) si Gaia Nesurini (Elvetia).

Delegatia completa a Romanieilink.

O privire a parcursului din ultimii 4 ani a gimnastelor care au participat la prima editie a Jocurilor Olimpice ale Tineretului (2010)link.

Campionatele Nationale ale Romaniei se vor desfasura in perioada 30 – 31 august la Sala Polivalenta din Bucuresti si se vor bucura de prezenta gimnastelor din Suedia si a gimnastilor din Norvegia. (sursa)

Au fost anuntate programul si componenta subdiviziunilor pentru Cupa Rusiei, competitie ce se va desfasura la finalul lunii august si care reprezinta principalul test in vederea selectiei echipei pentru Campionatele Mondiale. (sursa)

Secret US Classic in cifre – link.

Inregistrari de la Campionatele Nationale ale Braziliei (31 iulie – 03 august), atat din concursul feminin cat si din cel masculin. (sursa)

Romania

Andra Stoica, una dintre sperantele noastre in drumul spre Rio. Succes, Andra! (interviu)


Andra Stoica – (c) Puzzle Gym

Interviu cu Nadia Comanecilink.

Nadia Comaneci la BBC – video.

Zilele acestea, la Arad, are loc un schimb de experienta cu antrenori de la un club din Belgia. (sursa)

Statele Unite

Sam Mikulak vorbeste despre experienta de a participa la Jocurile Olimpice de la Londra, la doar 19 ani. Motto-ul dupa care se ghideaza: ”Nu te lua niciodata pe tine insuti prea in serios!” (interviu)

O analiza a echipei potentiale a Statelor Unite pentru Campionatele Mondiale – link.

Bailey Key, campioana nationala de junioare a Statelor Unite, nu isi apara titlul peste doua saptamani, antrenorii hotarand sa nu-i forteze revenirea in competitii dupa accidentarea suferita luna trecuta. (sursa)

Grace Quinn, care a concurat la Secret US Classic la numai 2 aparate, din cauza unei accidentari, a obtinut permisiunea de a concura la Campionatele Nationale. (sursa)

Facultatile la care au aplicat pana acum gimnastele din lotul national al Statelor Unite – link.

Larry Nassar, medic al echipei Statelor Unite din 1996, a anuntat ca se va retrage dupa Campionatele Nationale. (sursa)

Rusia

Aliya Mustafina a reinceput antrenamentele dupa operatia la glezna, dar pentru ca resimte o usoara durere in timpul salturilor acrobatice, se axeaza momentan mai mult pe partea artistica. (interviu)

Maria Paseka antrenandu-se la sarituri, acolo unde pare a lucra la o saritura noua, prin stand pe maini. (video)

Fotografii de la Ziua Sportului, celebrata la Moscova (sursa)


Anastasia ~ Nastia ~ Grishina

China

Echipa neoficiala a Chinei pentru Campionatele Mondiale: Huang Huidan, Bai Yawen, Shang Chunsong, Chen Siyi, Tan Jiaxin si Yao Jinnan (sursa). Aceeasi echipa va reprezenta China si la Jocurile Asiei, competitia de gimnastica avand loc intre 21 – 25 septembrie.

Traducerea unui amplu interviu cu Deng Linlin, dubla campioana olimpice (cu echipa in 2008 si la barna in 2012) referitor la dificultatea de a participa la a doua editie a Jocurilor Olimpice si la viata sa dupa retragerea din gimnasstica de performanta. (sursa)

International

O privire asupra gimnasticii la 2 ani inainte de Jocurile Olimpice de la Rio (sursa)

Interviu cu Claudia Fragapane, castigatoare a 4 medalii de aur la recent incheiatele Jocuri ale Commonwealth-ului (interviu)

Interviu cu mama a doua dintre campioanele Marii Britanii – Becky si Ellie Downie (interviu)

Clipuri de promovare a gimnasticii realizat de Federatia Britanica de Gimnastica (gimnastica feminina si gimnastica masculina)

10 revelatii la Jocurile Commonwealth-ului, in viziunea lui Blythe Lawrence (link)

Primul test intern din Germania in vederea numirii echipei pentru Campionatele Mondiale a fost castigat de Pauline Schafer (55.200 puncte), urmata de Kim Bui si Sophie Scheder. Elisabeth Seitz si Janine Berger nu au concurat la toate cele patru aparate.

Oleg Stepko a castigat Campionatele Nationale ale Azerbaidjanului cu un punctaj de 87.200 puncte. Competitia feminina a fost castigata de Marina Nekrasova cu 50.900 puncte. Yulia Inshina si Anna Pavlova nu au concurat decat la trei si respectiv un aparat. (sursa)

Interviu cu Jana Sikulova (26 ani) componenta a echipei nationale a Cehiei si castigatoare a cateva medalii la etapele de Cupa Mondiale, a decis sa se retraga din gimnastica de performanta si sa se indrepte spre antrenorat dupa absolvirea masterului pe care il urmeaza in prezent (interviu)

Anthony van Assche este protagonistul noului episod din The Hard Way to Success (link episod)

Prezentarea emisiunii Tumble, emisiunea centrata pe gimnastica si din al carui juriu face parte si Nadia Comaneci (sursa)

Luis Rivera a castigat Campionatele Nationale ale statului Purto Rico.

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.