Hai! Te-am convins, vii cu noi? (I)

Prietenii mei stiu ca pot vorbi despre gimnastica ore in sir. Daca m-ai pune alaturi de un microbist, i-as face concurenta serioasa. Nume de gimnaste, de antrenori, de elemente, pronosticuri, recunoasterea producatorului costumelor din concurs dupa model sau dupa sigla dintr-un colt…gandurile mi se perinda prin minte intr-un ritm alert la fiecare concurs. Toate gandurile astea erau oarecum adormite pana in 2007, cand am vazut « pe viu » primul meu concurs de gimnastica, la Paris-Bercy, etapa de Cupa mondiala unde au participat din partea Romaniei Sandra Izbasa, Stela Nistor si Marian Dragulescu. Am fost singura atunci, nu aveam nici forta sa strig « Hai, Romania ! » sau « Tare ! » si « Stai ! », eram gatuita de emotia de a vedea totul live : aparatele, sala, spectatorii, evolutiile, notele. Un tata francez, vazandu-mi framantarile de maini din timpul evolutiilor alor nostri, ii explica fetitei de 3-4 ani ca sunt romanca si ii arata gimnastii pentru care tremuram ca varga si pe care imi era teama sa nu ii deranjez de la ale lor cu un « Hai ! » gatuit.

Ei bine, din acel moment si pana in ziua de azi nu a trecut an fara a vedea live macar o competitie de gimnastica (fie Campionate Nationale, Europene sau Mondiale). Si, ca orice « nebun » care isi doreste sa isi imparta nebunia cu cei dragi, an de an in luna august, cu doua-trei saptamani inainte de Campionatele Nationale de maestri, incepe etapa de scris prietenilor pe Whatsapp sau pe Facebook sau de zis la telefon : « Pe 30 august, de la ora 15.30, si pe 31 august, de la ora 15.00, sunt Nationalele de gimnastica la sala din Parcul Tineretului! Haide, vii si tu? E atat de diferit live fata de ce vezi la TV! E o experienta ce merita traita macar o data in viata! ». Uneori imi iese, oamenii vin si sunt incantati si ma roaga sa ii mai anunt atunci cand vor mai fi evenimente de acest gen. Alteori nu vin sau nu le place atat de mult incat sa mai vina si a doua oara. Totusi eu imi fac damblaua o data in plus anul acesta, doar ca acum iti zic tie, celui care ne citesti si, mai ales, tie, celui care locuiesti in Bucuresti si esti atat de aproape:

  • Hai si tu la Sala Polivalenta!
  • Va fi numai bine de iesit din casa (sfarsit de august, fara canicula aceea sufocanta), iar daca nu iti place te poti plimba in parc, la umbra!
  • E o senzatie grozava sa intri si sa vezi solul si barna (pe care la TV le vezi filmate din diverse unghiuri) fix in fata ta, sa vezi cat sunt de mici gimnastii, cat de colorate si de sclipitoare sunt de fapt costumele si clamele din par, ce frumos cade lumina pe fiecare picior si varf intins, cat de sus pot fi executate elementele acrobatice, cat de frumos e sentimentul acela ca esti parte dintr-un eveniment transmis la TV.
  • Sa iti iei si telefonul la tine, s-ar putea ca cineva cunoscut sa te sune si sa iti spuna : « Tocmai te-am vazut la TVR ! Chiar tu esti ?»
  • Si neaparat sa iti iei si aparatul foto, sigur le vei intalni pe : Sandra Izbasa, Andreea Raducan, Silvia Stroescu, Monica Rosu, Gina Gogean, Anca Grigoras!
  • Nu trebuie musai sa stii gimnastica, nu trebuie sa cunosti elementele, sunt sigura ca fetele si baietii te vor impresiona prin ceea ce vor face pe aparate si ca fetele te vor face sa bati din palme prin solurile lor alerte, pline de voie buna (de fiecare data reusesc!)
  • Si…cel mai important : nu ai nimic de pierdut!

Si uite ! Ca sa iti fie mai usor ne-am hotarat sa ti le prezentam rand pe rand pe cele 19 participante. De data aceasta fara elemente, doar ca sa stii ce are special si unde ar trebui sa o urmaresti pe fiecare. Si pentru ca vreau ca sambata, cand vei intra in sala, sa te simti ca acasa si sa o cauti din ochi pe cea pe care o preferi tu.

Vom incepe cu senioarele, pentru care aceste campionate nationale reprezinta o etapa de verificare in drumul spre mondialele din China din luna octombrie:

Larisa Iordache (Dinamo)

Ea e vedeta, ea e cea care are una dintre cele mai grele barne din lume (un exercitiu care iti taie rasuflarea la propriu), ea e cea care zambeste in timpul exercitiului de la barna si in timpul evolutiei pe sol. Stie sa danseze, are exercitii foarte dificile la toate aparatele, este energica, rade, zambeste, e liderul tuturor fetelor (mai ales in conditiile accidentarii Dianei Bulimar). E multipla medaliata cu aur la Campionatele Europene, medaliata la Campioantele Mondiale si Jocurile Olimpice, iar cand o vezi pe barna ai senzatia ca vezi un program scurt de « Russian bars » specific circului. Larisa e una dintre fetele pe fata careia se citeste mereu dragostea fata de gimnastica si placerea de a concura.

Andreea Munteanu (Deva)

Andreea a trecut la senioare anul acesta si se remarca printr-un exercitiu la barna ce are tot ce ii trebuie: dificultate, eleganta, ritm, flexibilitate, fluenta si o medalie mondiala care il asteapta in mai putin de doua luni. Sariturile ei artistice sunt superbe, si la barna, si la sol, ample, acrobatica e inalta si sigura. Are un zambet frumos, pe care il vezi de obicei abia la finalul exercitiului, dar care te cucereste. Este gemeni in zodiac si are o sora geamana care practica gimnastica aerobica. S-a remarcat inca din concursurile de la junioare si fanii din intreaga lume spera ca trecerea la senioare ii va aduce mult succes.

Ana Maria Ocolisan (Deva)

Nici nu mai tin bine minte de cand nu am vazut-o pe Ana. Acum cativa ani a intrerupt activitatea de performanta, insa dupa o scurta absenta din lotul de junioare, a revenit in sportul fara de care se pare ca nu a putut trai. Din momentul in care a facut trecerea la senioare, anul trecut, a avut cateva accidentari care au tinut-o departe de activitatea competitionala sau de preselectiile pentru echipa reprezentativa la competitiile internationale. Anul acesta, insa, e posibil sa o vedem in echipa care va face deplasarea la Campionatele Mondiale din China. E una din gimnastele care va fi de urmarit la toate aparatele, avand « in sange » scoala deveana la barna si paralele si o tinuta in general frumoasa. Atunci cand era junioara era renumita pentru tinuta de la paralele, peste cea a altor gimnaste de varsta ei. Are sanse sa fie cea mai imprevizibila senioara, tocmai pentru ca nu am mai vazut-o concurand de mult timp si aproape ca nici nu stim de ce este capabila. Sa speram ca ne va surprinde placut!

Stefania Stanila (Deva)

Stefi a trecut la senioare in 2013 si, spre deosebire de Ana, a participat la Campionatele Mondiale de anul trecut, concurand la barna si sol. Acea prezenta la Anvers, insa, i-a dat parca aripi, astfel incat anul acesta, la Campionatele Europene de la Sofia, Stefi a devenit brusc membru de baza al echipei, fiind vizibil in trend ascendent fata de 2013. Are o saritura frumoasa, o coborare interesanta la paralele (coborare pe care nu am mai vazut-o la alte gimnaste de top din lume), o barna exacta si un sol aparte. Spun aparte pentru ca Stefi e pur si simplu de nerecunoscut la sol, daca e sa o comparam cu Stefania anului 2012, imbunatatindu-si foarte mult executia si flexibilitatea. E capabila de surprize si e de urmarit!

Paula Tudorache (Dinamo)

Imi aduc aminte ca atunci cand era junioara, noi, fanii, gaseam nenumarate asemanari intre ea si Ana Porgras, considerata ca cea mai frumoasa gimnasta din lume vreme de cativa ani si ca cea mai deosebita gimnasta data de Romania in ultimii 12 -14 ani. Exact ca Ana, Paula e baletica, flexibila, armonioasa in miscari, stralucind efectiv pe barna. Paula poate ajuta echipa la paralele si cu siguranta e de urmarit la barna. Devenita senioara tot anul acesta, speram ca si ea ne va face o surpriza placuta la aceste campionate.

Silvia Zarzu (Onesti)

Singura moldoveanca dintre senioare, Silvia e si cea mai micuta ca inaltime. Din aceeasi generatie cu Paula Tudorache si Andreea Munteanu, Silvia imi aduce aminte de fiecare data de micuta Oana Ban : e la fel de zglobie, la fel de micuta, la fel de vizibila si are aceeasi roseata in obraji la sfarsitul exercitiului de la sol. Silvia a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de junioare in 2012 si a facut parte din echipa campioana europeana anul acesta la Sofia. Are o saritura dificila, cu care ar putea ajuta echipa in concursul de calificare, dar cel mai bine se remarca la sol, unde exercitiul ei va antrena si aplauzele publicului din sala.

Mie imi sunt dragi toate si de abia astept sa le pot urmari pe 30 si 31 august, impreuna cu junioarele « mari », cele care vor deveni senioare in perioada 2015-2016 si pe care ti le vom prezenta in partea a doua a acestui articol!

Te-am convins, vii si tu la sala sambata si duminica?

Multumesc pentru poze prietenilor nostri, Emilia si PuzzleGym

Cristina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.