Mondiale 2014: calificari baieti – ziua 1

Prima zi a Campionatelor Mondiale de la Nanning, cea dedicata primelor 5 subdiviziuni de calificare ale baietilor, a adus si primele rezultate, mai mult sau mai putin surprinzatoare. Maestra de ceremonii a fost echipa Braziliei. Cu o schimbare de ultim moment, prin titularizarea lui Diego Hypolito, echipa tarii gazda a Jocurilor Olimpice de la Rio a terminat prima zi de concurs pe locul 3 in clasamentul intermediar pe echipe.

Pana aici nimic iesit din comun, insa una dintre echipele pe care Brazilia a reusit sa depaseasca este cea a Ucrainei – medaliata cu bronz la Europenele de anul acesta si locul 4 la Jocurile Olimpice de acum doi ani. Insa ucrainienii nu au prins tocmai cea mai buna zi a lor, in special la bara fixa si cal cu manere.

Daca in antrenamentul oficial pe podium China a ridicat cateva semne de intrebare cu privire la forma de concurs a gimnastilor, astazi, in calificari, cei prezenti in sala au putut vedea o alta fata a echipei. Chinezii au reusit un concurs de zile mari, majoritatea notelor lor fiind peste 15.

Marea speranta a britanicilor la medalii, Max Whitlock, a inceput timid concursul la cal cu manere – aparat unde este campion European si medaliat mondial si olimpic – in prezent sansele lui la un loc in finala pe aparat fiind minime, totul depinzand de adversarii de maine. Totodata, clasamentul la individual compus nu este in favoarea lui, el fiind doar al treilea britanic clasat, dupa Daniel Purvis si Nile Wilson.

Mutarea in ceea ce il priveste pe Hypolito s-a dovedit a fi una inspirata, acesta reusind un exercitiu excelent la sol, calificandu-se, pentru moment, de pe locul 1. La celelalte aparate s-au impus in clasamentul intermediar: Sasha Bertoncelj din Slovenia la cal cu manere, Yang Liu din China la inele, Yang Hak Seon din Coreea de Sud la sarituri, Oleg Verniaiev din Ucraina la paralele si Epke Zonderland din Olanda la bara fixa.

Top 15 intermediar la individual compus:

Baietii nostri vor intra in concurs maine, in cea de-a doua zi de calificare, incepand cu ora 15:00, ora Romaniei. Vor debuta chiar la paralele, unul dintre aparatele la care avem sperante de finala prin Marius Berbecar si Andrei Muntean. Succes baietilor nostri si un concurs cat mai curat. Hai, Romania!

Cateva intregistrari din calificarilink.

Rezultate dupa ziua 1: echipe | individual compus | sol | cal cu manere | inele | sarituri | paralele | bara.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.