[Mondiale 2014] Echipa masculina a Romaniei fata in fata cu testul calificarilor


(c) Federatia Romana de Gimnastica – link

In mai putin de o ora, echipa masculina a Romaniei va debuta oficial la Mondialele de la Nanning. Marius Berbecar, Andrei Muntean, Cristian Bataga, Daniel Radeanu, Andrei Ursache si Laurentiu Nistor vor incerca sa aduca Romaniei o clasare onorabila in competitia pe echipa si, totodata, vor lupta pentru finalele individuale. Din cate se pare, a fost luata decizia ca Vlad Cotuna sa fie rezerva echipei.

Cateva repere inaintea ultimei subdiviziuni

Impartirea gimnastilor nostri pe aparate:

  • Paralele: Laurentiu Nistor, Cristian Bataga, Andrei Ursache, Andrei Muntean si Marius Berbecar;
  • Bara fixa: Andrei Ursache, Cristian Bataga, Laurentiu Nistor, Andrei Muntean si Marius Berbecar;
  • Sol: Andrei Ursache, Daniel Radeanu, Cristian Bataga, Andrei Muntean si Laurentiu Nistor;
  • Cal cu manere: Laurentiu Nistor, Daniel Radeanu, Andrei Muntean, Cristian Bataga, Andrei Ursache;
  • Inele: Marius Berbecar, Daniel Radeanu, Andrei Ursache, Cristian Bataga si Andrei Muntean;
  • Sarituri: Daniel Radeanu, Marius Berbecar, Cristian Bataga, Andrei Muntean si Laurentiu Nistor – mentiune: Andrei Muntean va prezenta 2 sarituri pentru o eventuala calificare in finala pe aparat.

Statistica calificarilor inaintea ultimei subdiviziuni – ultima nota care poate aduce calificarea:

Echipe: Ucraina (locul 8 momentan) cu 345.540 puncte, insa nu trebuie sa uitam ca in aceeasi subdiviziune cu noi mai sunt si echipele Germaniei si Italiei;

Individual compus: Tsukahara din Australia (locul 24 momentan) cu 84.398 puncte;

Sol: John Dalton din SUA (locul 8 momentan) cu 15.466 puncte;

Cal cu manere: Daniel Keatings din Marea Britanie (locul 8 momentan) cu 15.333 puncte;

Sarituri: Sasaki Junior din Brazilia (locul 8 momentan) cu 15.075 puncte – media celor doua sarituri;

Paralele: Nikolai Kuksenkov din Rusia (locul 8 momentan) cu 15.400 puncte;

Bara fixa: Calvo Moreno din Columbia (locul 8 momentan) cu 14.866 puncte.

Zarurile au fost aruncate, trendul a fost stabilit. Acum depinde doar de baietii nostri cat de bine isi vor face treaba, dar si de sansa pe care o vor avea. Sa le tinem pumnii si sa speram la un concurs cat mai bun! Tare, baieti!

UPDATE

Echipa masculina a Romaniei a obtinut un rezultat echitabil, clasandu-se pe locul 12 in concursul de calificare. Astfel, cu toate ca nu au prins finala la Nanning, baietii nostri au trecut cu bine peste prima etapa de calificare pentru Jocurile Olimpice 2016. Primele 24 de echipe de la Nanning s-au calificat pentru Glasgow, campionat mondial care decide in proportie de 90% lista participantilor pentru Rio.

Singura finala a romanilor este cea de la individual compus, finala in care il vom avea ca reprezentant pe Cristian Bataga. Alte sanse de finala ar fi fost la paralele, insa, din pacate, atat Andrei Muntean cat si Marius Berbecar nu au avut parte de cele mai bune exercitii ale lor.

Rezultatele baietilor nostri, in ordinea clasica a aparatelor: sol, cal cu manere, inele, sarituri, paralele si bara fixa:

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.