GymNews – 25 octombrie 2014

Larisa Iordache, dubla vicecampioana mondiala anul acesta la Nanning, este protagonista unui frumos material realizat de CNN care o numeste “Noua Nadia Comaneci” (articol integral).


Podium individual compus – Larisa Iordaches, Simone Biles (USA), Kyla Ross (USA) via 45th FIG Artistic Gymnastics World Championships

Ambele echipe nationale ale Romaniei au obtinut calificarea la Campionatul Mondial de anul viitor de la Glasgow, competitie ce va hotari primele 8 natiuni calificate la Jocurile Olimpice de la Rio (2016). Delegatia Romaniei s-a intors acasa cu 2 medalii de argint in palmares, ambele cucerite de Larisa Iordache – una la individual compus si una la sol. La revenirea acasa a delegatiilor Adrian Stoica, presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, s-a declarat multumit de medalii si a anuntat numirea cat mai rapida a noii conduceri tehnice a lotului feminin (sursa).

Octavian Bellu a declarat la festivitatea organizata pentru echipa nationala de gimnastica la Ministerul Tineretului si Sportului ca obiectivul pentru Jocurile Olimpice de la Rio ramane mentinerea pe podium in competitia pe echipe. “Deocamdata o avem pe Larisa si un grup de fetite care incearca sa faca mare performan?ta Larisa sa fie sanatoasa in acest an si jumatate si sa creasca acolo unde mai este nevoie, insa trebuie sa ai minim doua varfuri. Bulimar ar fi o varianta, revine, are si ea o perioada in care poate creste din punct de vedere valoric (…). Cred ca ea poate fi folosita pe paralele, barna si sol. Este tanara, este montata sa isi revina, a vazut ca este nevoie de ea, insa eu astept foarte mult de la celelalte, pentru ca sunt copii care pot creste valoric, pot obtine note mai mari la executie“, a completat antrenorul (sursa).


Lotul national feminin la intoarcerea in tara (c) romgym.ro

Dupa revenirea in tara Larisa si antrenorul Lucian Sandu au participat la diferite emisiuni vorbind despre recent incheiatele Campionate Mondiale, despre nivelul actual de pregatire al fetelor din lot si problemele existente si despre viitorul staf tehnic de la Izvorani (Emisiune Radio Romania Actualitati si Ieri, Azi, Maine moderata de Alina Alexoi).

Activitate competitionala

In perioada 23-25 octombrie 2014 la Deva se desfasoara Campionatul National Individual al Junioarelor III (nivel 2), II si I (programul detaliat si lista participantelor).

In caz ca doriti sa (re)vedeti, The Gymternet a realizat o centralizare a inregistrarilor evolutiilor de la Campionatele Mondiale (lista inregistrari).

Swiss Cup aliniaza la start si anul acesta gimnasti de talie mondiale, printre ei numarandu-se Giulia Steingruber, Vanessa Ferrari, Elizabeth Seitz, Fabian Hambuchen si Oleg Verniaiev (sursa). Romania, detinatoarea titlului de anul trecut, castigat prin echipa formata din Larisa Iordache si Andrei Muntean, va fi reprezentata anul acesta tot de Larisa Iordache, alaturi de Marius Berbecar.

A fost anuntat programul Campionatului Interuniversitar din Statele Unite – NCAA (program).

Montreal si-a depus candidatura pentru organizarea Campionatelor Mondiale de Gimnastica Artistica din 2017, an in care orasul aniverseaza 375 de ani de istorie, competitia urmand a fi organizata pe Stadionul Olimpic alaturi de alte manifestari dedicate acestei ocazii.

In acest week-end se vor desfasura in Peru Campionatele Americii de Sud pentru Juniori (lista participanti).

Romania

Lotul national al Israelului se afla in prezent in cantonament la Izvorani.


(c) The Couch Gymnast

Nicolae Forminte a revenit la carma lotului de junioare de la Deva si are pe lista de prioritati intensificarea pregatirii fizice a sportivelor si restructurarea din temelii a pregatirii la paralele, aparat ce reprezinta de ani de zile calcaiul lui Ahile pentru gimnastele noastre (sursa).

Sandra Izbasa isi continua parcursul la emisiunea Danseaza printre stele, alaturi de partenerul ei, Petrisor Ruge (foto).

Maria Olaru a oferit un interviu in care vorbeste despre viata ei actuala, legaturile cu gimnastica si dorinta de a profesa ca antrenoare (interviu complet).

Statele Unite

Declaratiile Marthei Karolyi si ale antrenorilor si parintilor lui Simone Biles la intoarcerea in tara dupa castigarea celui de-al doilea titlu mondial la individual compus (video).

Aly Raisman si Gaby Douglas vor participa la cantonamentul organizat la finalul acestei saptamani la ferma sotilor Karolyi. Aceasta reprezinta prima aparitie a celor doua dupa participarea la Jocurile Olimpice de la Londra (sursa).

Kittia Carpenter, antrenoarea Niei Dennis, membra a echipei nationale de junioare a Statelor Unite, si mai nou a lui Gaby Douglas, vorbeste despre cele mai importante momente din cariera ei de antrenoare (interviu).

Simone Biles vorbeste intr-o emisiune despre incidentul din timpul ceremoniei de premiere a concursului de individual compus de la Campionatele Mondiale (video).

Emily Gaskins si Sydney Johnson-Scharph, membre ale echipei nationale de junioare a Statelor Unite, au anuntat oficial decizia de a se inscrie la Universitatea din Florida. Ele se adauga unei liste destul de lungi de gimnaste din actuala echipa nationala care si-au manifestat deja intentia de a urma cursurile acestei universitati – Alyssa Baumann, Amelia Hundley, Ashton Locklear, Rachel Gowey, Peyton Ernst si Bailie Key (sursa).

Rusia

Intr-un interviu amplu Aliya Mustafina vorbeste pe larg despre faptul ca resimte lipsa unui antrenor personal, chiar daca momentan nu este in cautarea unuia, despre modul in care vede gimnastica acum – ca pe un hobby, despre faptul ca este mult mai constienta de problemele fizice pe care le are si incearca sa se limiteze la a executa elemente pe care se simte sigura pentru a nu-si pune in pericol sanatatea (traducerea integrala a interviului).

Intr-un amplu interviu Svetlana Khorkina critica modul in care in ultimii ani Rusia justifica lipsa rezultatelor prin accidentari si considera ca fetelor le lipseste rezistenta. Vorbeste de asemenea despre experienta ei in gimnastica, munca lui Alexandrov la carma echipei Rusiei si activitatea pe care o desfasoara in prezent (traducerea integrala a interviului).

International

Becky si Ellie Downie sunt protagonistele noului episod din The Hard Way to Success – link.

Bruno Grandi, presedintele Federatiei Internationale de Gimnastica, a avansat in declaratiile sale de la Campionatele Mondiale de la Nanning ideea de a micsora greutatea pe care dificultatea o are in stabilirea notelor finale cu scopul de a pune accent pe artistic si executie (declaratie integrala).

Alexa Moreno, una dintre gimnastele de baza ale echipei Mexicului, se declara multumita de evolutia sa si a echipei la Campionatele Mondiale si doreste ca anul viitor sa lupte pentru o medalie sa sarituri, sa obtina un punctaj de 55-56 puncte la individual compus si sa se claseze in primele 16 echipe la nivel mondial (interviu).

Fabian Hambuchen este optimist in ceea ce priveste viitorul sau in gimnastica, chiar daca la Campionatele Mondiale de la Nanning nu s-a calificat in nici o finala individuala. El va participa in aceasta toamna la numeroase competitii (sursa).

Rebecca Downie se declara foarte multumita de modul in care au decurs Campionatele Mondiale pentru ea. Becky planuieste sa ia o pauza competitionala pana in primavara cand vrea sa revina cu noi elemente si este incantata de perspectiva de a concura alaturi de sora ei (interviu).

Lilia Podkopayeva in viziunea lui Beth Tweddlevideo

Beth Tweddle a primit cea mai mare distinctie a gimnasticii engleze fiind introdusa in British Gymnastics Hall of Fame (sursa).

Mariya Livchikova (Ucraina) s-a retras dupa ce a suferit pentru a treia oara in trei ani aceiasi accidentare grava – ruperea tendoanelor incrucisate de la genunchi (ACL). Ea se va concentra asupra studiilor dorind sa devina antrenoare (sursa).

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.