GymNews – 3 noiembrie 2014

Octavian Bellu si Mariana Bitang au revenit la carma lotului feminin national de gimnastica artistica conform declaratiilor presedintelui Federatiei de Gimnastica, Adrian Stoica (sursa).

Activitate competitionala

Campionatul National Individual al Junioarelor, desfasurat in perioada 24-26 octombrie 2014, si-a desemnat campioanele nationale in Dora Vulcan (junioare I), Nicole Coman (junioare II, nivel 3), Ioana Crisan (junioare II, nivel 4), Ioana Stanciulescu (junioare II, nivel 2). PuzzleGym a realizat o frumoasa descriere a concursului afirmand ca “gimnastica juvenila este cea mai pura si frumoasa expresie a gimnasticii, este gimnastica de dragul gimnasticii, este bucurie, entuziasm, pasiune, ambitie si camaraderie!” (articol integral). Rezultate complete Tot ei ne ofera cele mai frumoase 5 exercitii ale celor mai mici gimnaste participante, fetitele de la categoria III, nivelul 2 (5 must see routines).

Unul dintre exercitiile vedeta ale competitiei, solul campioanei nationale Alexandra Mihai (inregistrare via PuzzleGym).


(c) Lotul Feminin de Gimnastica a Romaniei

In weekendul 31 octombrie – 1 noiembrie s-a desfasurat la Bistrita Campionatul National Individual al Juniorilor in cadrul caruia s-au impus Bogdan Necsa (juniori I), Gabriel Burtanete (juniori II, nivel 3), Ionita Liviu (juniori II, nivel 4) si Gavril Luca (juniori III, nivel 2). Rezultate complete

Larisa Iordache si Marius Berbecar au participat pe 29 octombrie la Memorialul Arthur Gander desfasurat in Elvetia. Competitia are un format deosebit de cel clasic, fetele fiind nevoite sa concureze la cate 2 aparate, iar baietii la cate 3. Primii 6 sportivi se califica in finala, in care trebuie sa mai execute un exercitiu, avand dreptul de a alege unul din aparatele la care au lucrat anterior. Larisa a terminat competitia pe locul al 2-lea, in spatele rusoaicei Daria Spiridonova, in timp ce Marius a terminat pe locul al 4lea, aurul fiind castigat de ucrainianul Oleg Verniaiev. Larisa si Oleg au castigat si premiile pentru cele mai frumoase exercitii la sol.


(c) L.A.@ Photography

Pe 2 noiembrie s-a desfasurat la Zurich competitia Swiss Cup. Romania, a fost reprezentata de o echipa formata din Larisa Iordache si Marius Berbecar. Competitia se desfasoara sub forma de spectacol, fiecare gimnast trebuind sa evolueze la 2 aparate iar primele 8 echipe avanseaza in faza semifinalei in cadrul careia fiecare membru al echipei trebuie sa mai concureze la un aparat. Larisa, castigatoare a editiei de anul trecut alaturi de Andrei Muntean, a avut o evolutie ezitanta astazi, in timp ce Marius a lucrat curat. Echipa a terminat competitia pe locul 7, necalificandu-se in finala. Rezultate complete si inregistrari din competitie

In finala Daria Spiridonova si Nikita Ignatyev (Rusia) au castigat aurul, in timp ce Giulia Steingruber a suferit o accidentare la ligamente la sarituri.

Gala de Gimnasia Mexico a marcat revenirea in arena competitionala a Viktoriei Komova care a prezentat exercitii noi la barna si sol (video). Gala s-a bucurat si de prezenta Liliei Podkopayeva, care la 18 ani dupa castigarea aurului olimpic la individual compus la Atlanta, a realizat un exercitiu pe muzica folosita in acel concurs la sol (video). Mai multe inregistrari din timpul galei (Youtube).

La concursul Elite Gym Massilia care se va desfasura in perioada 15-16 noiembrie 2014, Romania va fi reprezentata de o echipa formata din Andreea Munteanu, Stefania Stanila, Paula Tudorache si Laura Jurca (sursa).

S-a lansat site-ul oficial al Campionatelor Europene de Gimnastica Artistica ce se vor desfasura in perioada 15-19 aprilie 2015 la Montpellier, in Franta (site oficial).

Campionatele Mondiale de Gimnastica Artistica din 2017 au fost acordate orasului Montreal (sursa).

Kim Bui a castigat individualul compus in etapa desfasurata pe 25 octombrie a Campionatului National al Germaniei. Ea a fost urmata de Elizabeth Seitz si Florine Harder (Rezultate complete si inregistrari din concurs).

Saptamana trecuta s-au desdasurat Campionatele Nationale pentru Juniori in Brazilia. Inregistrari din competitie puteti gasi pe canalul de Youtube Rod32bits

Saptamana in gym-elemente

Desi Campionatele Mondiale s-au terminat de mai putin de o luna, gimnastele si gimnastii au reintrat deja in sala si pregatesc noi elemente pentru urmatorul sezon competitional. Instagram-ul reprezinta mijlocul preferat de mediatizare a acestor upgrade-uri.

Aliya Mustafina antreneaza dublu intins la sol (video)

Simone Biles, proaspata cvatrupla campioana mondiala lucreaza la un salt dublu intins cu un surub la sol – elementul Chusovitina (video)

Ashton Locklear, noua speranta a Statelor Unite pentru o medalie individuala la paralele, antreneaza o noua desprindere la paralele – Tkatchev din stadler (video)

Roxana Popa, lidera echipei Spaniei, este cea mai prolifica gimnasta in ceea ce priveste noile elemente antrenate. Roxana lucreaza la o Tsukahara cu doua suruburi la sol (video), o trecere de pe bara mica pe bara mare van Leeuwen (Shaposhnikova cu 180 grade intoarcere) (video) si la o coborare dublu intins cu 720 grade intoarcere tot la paralele, momentan executata in groapa cu bureti (video)

Tatiana Nabieva si un salt intins cu 360 grade intoarcere pe barna (video)

Ana Lago antreneaza o coborare Tsukahara la barna (video)

Erika Fasana lucreaza la o Tsukahara intinsa la sol (dublu intins cu 360 grade intoarcere) (video)

Kenzo Shirai, primul gimnast care a reusit sa execute un salt cu 4 suruburi la sol, lucreaza la o linie acrobatica ce include acest element executat dintr-un whip (video)

Romania

Povestea echipei care a cucerit prima medalie olimpica din istoria gimnasticii romanesti (sursa).

Viata Sandrei Izbasa in imagini (sursa).

Statele Unite

Gaby Douglas si Aly Raisman au participat pentru prima data la un cantonament de antrenament al echipei nationale a Statelor Unite dupa Jocurile Olimpice de la Londra. Lista participantelor

In urma cantonamentului Ragan Smith a fost inclusa in echipa nationala (sursa).


(c) USA Gym

Aly Raisman vorbeste despre intoarcerea ei in gimnastica de elita si in competitii (video) si despre actuala echipa a Statelor Unite evidentiindu-le pe Ashton Locklear pentru consistenta si perfectiunea la paralele si pe Simone in special pentru sol.

Simone Biles isi doreste ca dupa finalizarea carierei de gimnastica sa devina asistenta medicala asemeni mamei ei, considerand ca, avand in vedere experientele sale in sala, ar fi prea intelegatoare daca ar urma cariera de antrenoare. Simone se antreneaza cel putin 30 de ore saptamanal si n-a fost in viata ei la o petrecere (interviu integral).

Jordyn Wieber, componenta a echipei care a castigat aurul olimpic in 2012 la Londra, declara ca inca nu s-a hotarat daca va reincepe antrenamentele in vederea participarii la Jocurile Olimpice de la Rio. Mai multe despre viata ei actuala, preocuparile si planurile de viitor in interviul realizat de examiner.com.

Rusia

Kristina Pravdina, componenta a echipei ce a reprezentat Rusia la Campionatele Mondiale din 2006 si 2007, si-a schimbat cetatenia si va concura in viitor pentru Azerbadjan, alaturi de Anna Pavlova (sursa).

Viktoria Komova ar putea participa la o competitie ce se va desfasura la Stuttgart intre 28-30 noiembrie sursa.

International

Bruno Grandi, presedinte al Federatiei Internationale de Gimnastica din 1996, a declarat ca acesta va fi ultimul sau mandat in aceasta functie, neintentionand sa mai candideze dupa Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016 (sursa).

Gymnova si Spieth au fost numiti furnizori oficiali de aparate si echipament complementar pentru Jocurile Olimpice ce se vor desfasura la Rio in 2016 (sursa).

Marta Pihan-Kulesza, care a terminat a 14a concursul individual compus la Campionatele Mondiale de la inceputul lunii octombrie, s-a declarat multumita de rezultatul obtinut (interviu complet).

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.