Jocurile Europene de la Baku – rezultate gimnastica (ziua 1)

Prima editie a Jocurilor Europene de la Baku este in plina desfasurare. Dupa ceremonia de deschidere de zilele trecute, a venit si momentul in care sportivii au intrat cu adevarat in concurs si in lupta pentru medalii. Astazi am avut parte de prima zi dedicata gimnasticii artistice.

Inainte de a vedea care au fost primele rezultate, as vrea sa trecem putin prin modul in care aceasta competitie se desfasoara. Acest lucru deoarece formatul este putin diferit fata de cum suntem obisnuiti la celelalte competititi traditionale, de mare anvergura (Campionate Europene, Campionate Mondiale sau Jocuri Olimpice). Astfel:

 • echipele sunt formate din doar 3 sportivi (3 fete si 3 baieti);
 • concursul de calificare este doar pentru finalele individuale (individual compus si pe aparate);
 • in urma concursului de calificare se va face si un clasament pe echipe, asadar putem vorbi de un concurs 2 in 1, care imi aminteste oarecum de formatul Campionatelor Europene de juniori;
 • clasamentul pe echipe va fi intocmit luand in calcul cele mai bune 2 note ale echipei, de la fiecare aparat;
 • concursul pe echipe si, totodata, cel de calificare se vor intinde pe parcursul a doua zile;
 • in finala de la individual compus se califica doar primii 18 gimnasti/gimnaste, tinand cont de regula 1 gimnast/tara;
 • finalele pe aparate nu vor alinia la start 8 sportivi, asa cum suntem obisnuiti, ci doar 6. Si in acest caz va fi aplicata regula cu 1 gimnst/tara.

La Baku, Romania a trimis urmatorii sportivi pentru probele dedicate gimnasticii artistice: Laura Jurca, Andreea Iridon si Silvia Zarzu (la feminin) si Marius Berbecar, Cristian Bataga si Vlad Cotuna (la masculin).

La finalul primei zile de concurs avem o prima calificare certa: un loc in finala pe aparate de la paralele pentru Andreea Iridon. La sarituri (fete), sol, cal si inele (baieti), gimnastii romani nu au reusit sa se claseze intre primii 6 sportivi. Mai raman in discutie locurile pe echipe, cele de la individual compus si, bineinteles, restul aparatelor, cele rezervate pentru cea de-a doua zi de competitie.

Rezultatele gimnastilor romani la finalul primei zile:

La individual compus, Aliya Mustafina (RUS) si Oleg Verniaiev (UKR) sunt lideri dupa prima zi de concurs, cu sanse foarte mari sa-si pastreze pozitiile si la sfarsitul zilei de maine. La echipe, situatia este identica, cu Rusia si Ucraina pe primele locuri. Romania, in clasamentul intermediar, se afla pe locul 10 (feminin) si respectiv pe 9 (masculin).

Finalistii pe aparate ai primei zile:

Sarituri (fete):

 1. Giulia Steingruber (SUI);
 2. Seda Tutkhalyan (RUS);
 3. Lisa Top (NED);
 4. Gabriela Janik (POL);
 5. Kelly Simm (GBR);
 6. Ana Derek (CRO).

Paralele (fete):

 1. Aliya Mustafina (RUS);
 2. Sophie Scheder (GER);
 3. Noemi Makra (HUN);
 4. Celine Van Gerner (NED);
 5. Tea Ugrin (ITA);
 6. Andreea Iridon (ROU).

Sol (baieti):

 1. Miguel Zapata Santana (ESP);
 2. Alexander Shatilov (ISR);
 3. David Belyavkiy (RUS);
 4. Oleg Verniaiev (UKR);
 5. Kieren Behan (IRL);
 6. Fabian Hambuechen (GER).

Cal cu manere (baieti):

 1. Oleg Stepko (AZE);
 2. Saso Bertoncelj (SLO);
 3. David Belyavskiy (RUS);
 4. Brinn Bevan (GBR);
 5. Oleg Verniaiev (UKR);
 6. Slavomir Michnak (SVK).

Inele (baieti):

 1. Eleftherios Petrounias (GRE);
 2. Igor Radivilov (UKR);
 3. Nikita Ignatyev (RUS);
 4. Ibrahim Colak (TUR);
 5. Oleg Stepko (AZE);
 6. Fabian Hambuechen (GER).

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.