Jocurile Europene de la Baku – rezultate gimnastica (ziua 2)

Nu a fost ziua echipelor Romaniei la Baku. Cu toate acestea, rezultatul baietilor, locul 9, il putem considera unul pozitiv, ei avand o evolutie buna per total. Insa fetele s-au clasat abia pe locul 7, asta in conditiile unor exercitii bune la sol si barna. Iata ca au venit si vremurile in care barna si solul nu mai sunt suficiente pentru a compensa lipsurile/greselile de la paralele.

1.6 puncte le-au despartit pe fetele noastre de medalia de bronz si aproximativ  1.9 puncte de locul 2. De medalia de aur nu se pot spune prea multe, Rusia mergand aproape ceas. Sa nu uitam totusi ca le-au avut in componenta pe Mustafina si pe Komova. Iar micuta Seda Tukhtalyan creste de la concurs, atat in dificultate cat mai ales in constanta, devenind un om de baza al echipei.

Podiumul pe echipe:

– fete: 1) Rusia; 2) Germania; 3) Olanda.

– baieti: 1) Ucraina; 2) Rusia; 3) Azerbaidjan.

La individual compus, Romania va fi reprezentata in finala de Andreea Iridon si Vlad Cotuna. Andreea va mai fi prezenta in finalele de paralele si barna – o performanta extraordinara pentru ea. Vlad este prima rezerva la bara fixa, dupa un exercitiu foarte bun.

Tot pe aparate, Marius Berbecar si-a respectat statutul de favorit si s-a calificat de pe al doilea loc la paralele, chiar in spatele campionului european si mondial en-titre, Oleg Verniaiev (UKR). Iar la sarituri, Cristian Bataga a prins in extremis un loc in finala, calificandu-se de pe locul 6.

Silvia Zarzu, cu toate ca nu a avut un concurs prea bun la sarituri, paralele si barna, a reusit sa dea lovitura la sol, aparat la care a prezentat si o linie noua: un salt inapoi cu un surub si jumatate legat de un salt inapoi cu trei suruburi. Astfel ea s-a calificat de pe locul al doilea in finala, dupa Aliya Mustafina (RUS) si va lupta pentru o medalie la Baku.

Finalistii pe aparate, calificati astazi:

Barna (fete):

 1. Seda Tutkhalyan (RUS);
 2. Giulia Steingruber (SUI);
 3. Sophie Scheder (GER);
 4. Andreea Iridon (ROU);
 5. Lieke Wever (NED);
 6. Georgina Hockenhull (GBR);

Sol (fete):

 1. Aliya Mustafina (RUS);
 2. Silvia Zarzu (ROU);
 3. Lieke Wever (NED);
 4. Giulia Steingruber (SUI);
 5. Tea Ugrin (ITA) la egalitate cu Valentine Pikul (FRA);

Sarituri (baieti):

 1. Oleg Verniaiev (UKR);
 2. Oleg Stepko (AZE);
 3. Tomi Tuuha (FIN);
 4. Ferhar Arican (TUR);
 5. Casimir Schmidt (NED);
 6. Cristian Bataga (ROU).

Paralele (baieti):

 1. Oleg Verniaiev (UKR);
 2. Marius Berbecar (ROU);
 3. David Belyavskyi (RUS);
 4. Oleg Stepko (AZE);
 5. Ferhat Arican (TUR);
 6. Axel Augis (FRA);

Bara fixa (baieti):

 1. Vlasios Maras (GRE);
 2. Fabian Hambuechen (GER);
 3. Oleg Verniaiev (UKR);
 4. Nikita Ignatyev (RUS);
 5. Marijo Moznik (CRO);
 6. Andrey Likhovitskyi (BLR).

Rezultate complete: feminin | masculin

Poza via Rewriting Russian Gymnastics

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.