Secret US Classic 2015 – cateva impresii

Sfarsit de iulie si inceput de august? Da, este perioada in care gimnastica artistica din Statele Unite ale Americii incepe procesul de selectie in vederea Campionatelor Mondiale. Probabil in nici o alta tara, competitiile nationale nu au o importanta atat de mare, precum in SUA. Desigur, baza de selectia extinsa si concurenta acerba sunt factorii care sporesc relevanta acestor intreceri.

Editia din acest an a Secret US Classic sta sub semnul marilor reveniri in activitatea competitionala. Gabby Douglas, Aly Raisman si Sabrina Vega sunt doar cateva nume, pentru care in trecut a cantat imnul la Campionate Mondiale sau Jocurile Olimpice. Mai putem sa o adaugam pe Brenna Dowell, care dupa ce s-a dedicat cam 1 an gimnasticii din campionatul universitar, s-a hotarat sa mai dea o sansa sportului profesionist.

Simone Biles, asa cum ne-a obisnuit, a fost intr-o liga proprie. Fara indoiala nu se poate atinge nimeni de ea in acest moment. Nivelul la care a ajuns din punct de vedere al dificultatii, dar si al constantei in executie, este cu mult peste tot ceea ce ne ofera gimnastica artistica la nivel international. Saritura si paralelul au fost asa cum le stiam, insa la barna ne-a prezentat cateva upgrade-uri: un salt inainte cu 180 si un salt inainte echer. Putem spune ca titlul mondial castigat anul trecut la acest aparat i-a cam deschis apatitul pentru barna. La sol, cu toate ca nu prea exceleaza la elementele artistice, a oferit un spectacol acrobatic, care i-ar face invidiosi pana si pe baieti. Inainte de concurs, Simone a declarat ca pentru Nationalele din luna august mai are o surpriza. Doreste sa prezinte in concurs saritura Cheng, care sa vina in completarea Amanarului.

Video: saritura | paralel | barna | sol

Cine m-a surprins cu adevarat a fost Gabby Douglas. Sincer sa fiu, nu i-am dat prea mult credit si nu credeam in revenirea ei. Insa m-a contrazis prin fapte. A avut parte de un concurs foarte bun, cu executii curate la toate cele patru aparate. Inca ii lipseste Amanarul din arsenal, insa compenseaza cu paralelul, cel putin pe plan national. O evolutie constanta a avut si la sol. Per total a parut conectata la concurs si la ceea ce are facut. Fara sa iau in calcul rezultatele, care oricum nu sunt relevante la acest nivel, performanta ei generala o recomanda pentru pozitia a doua in clasament.

Video: saritura | paralel | barna | sol

Maggie Nichols si Bailey Key sunt probabil 2 gimnaste de echipa, pe care Martha le va avea in vedere pentru Glasgow. Nichols a progresat frumos, acopera toate cele 4 aparate cu exercitii competitive si consider ca are in mare masura biletele pentru Glasgow asigurate. Bailey Key este in primul an de seniorat, sta bine la capitolul dificultate, insa cred ca Martha o va mai testa la “endurance”. Mai are dispozitie Nationalele pentru a demonstra cum poate duce 2 zile de concurs.

Video Nichols: saritura | paralel | barna | sol

Video Key: saritura | paralel | barna | sol

Inainte de Classic, Martha Karolyi spunea despre Aly Raisman ca nu este la nivelul corespunzator, insa  se afla pe drumul cel bun. La ora concursului am inteles mai bine ce a vrut sa spuna Martha. Aly si-a recuperate dificultatea, chiar a reusit sa mai creasca la barna si sol, insa per ansammblu inca nu isi simte integralele, nu are suficiente repetari pentru a putea castiga la capitolul incredere. Cu siguranta, la Nationale vom vedea progrese. Raisman e genul de gimnasta care munceste mult si in care poti avea baza ca face ceea ce spune.

Video: saritura | paralel | barna | sol

Kyla Ross nu a avut cel mai bun concurs. In primul rand, nu a putut concura la toate cele patru aparate din cauza unei probleme la glezna, iar in al doilea rand, paralelul a fost unul de cosmar. Nu a reusit sa se adune dupa ratarea Pak-ului cu 360 grade intoarcere, element nou pentru ea, de altfel. La barna a mers in stilul ei caracteristic, dar deloc convingator. Anul acesta nu cred ca e la fel de sigura de locul in echipa, ca-n trecut.

Video: paralel | barna

Rezultate complete (link) si alte inregistrari (link)

Cateva concluzii la nivel de echipa:

  • Sarituri: nu mai ploua cu Amanaruri ca-n alti ani. In acest moment Martha are la dispozitie “doar” 3 Amanaruri, dintre care doar cel executat de Biles este asa cum trebuie. Nichols si Raisman il executa mai mult fortat. Ar mai intra in ecuatie Cheng-ul lui Skinner, insa MyKayla nu prea pare in cea mai buna forma sportiva.
  • Paralele: cele mai bune gimnaste la paralele din SUA sunt mai mult specializate la acest aparat si nu prea pot contribui la altele. Vorbesc aici de Madison Kocian sau de Ashton Locklear. Gabby Douglas si Bailie sunt fara indoiala doua variante de luat in calcul, alaturi de Nichols sau Biles.
  • Barna si solul sunt doua aparate unde SUA nu are deloc probleme. Biles si Raisman sunt un duo puternic, iar alaturi de ele pot face o treaba foarte buna si Douglas, Nichols sau Key.

Primele zaruri au fost aruncate, Martha Karolyi si-a conturat cu siguranta primele concluzii. Ramane ca fiecare sa puna la punct ceea ce nu a mers si sa se prezinte la Nationale in cea mai buna forma posibila.

Asadar, urmatoarea oprire va avea loc la Indianapolis, intre 13 si 16 august pentru Campionatele Nationale.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.