Novara Cup 2015 – impresii dupa concurs

Concursul de la Novara a reprezentat ultimul test oficial inaintea Campionatelor Mondiale de la Glasgow. Echipa Romaniei, cu un lider in persoana Larisei Iordache, s-a impus in fata Italiei, Belgiei si Spaniei, intr-un concurs in care barna si paralelul nu au functionat la capacitate optima.

SOL

Echipa Romaniei a inceput concursul la sol, asa cum se va intampla si in calificarile de la Mondiale, iar prima la start a fost Anamaria Ocolisan. Un prim exercitiu sigur si curat pentru Romania, incheiat de Ana cu un dublu grupat aproape perfect (inaltime buna si aterizata stata). A urmat Diana Bulimar, care ne-a amintit de Didi dinainte de multiplele probleme la genunchi. Diagonale in forta, aterizari sigure si incununate cu un zambet alerg. Un lucru este sigur. Diana si-a revenit si pare ca si-a regasit si bucuria de a face gimnastica. Vice-campioana mondiala in exercitiu la acest aparat, Larisa Iordache, si-a demonstrat inca o data clasa, prezentand un exercitiu bun. Nu a executat Silivas-ul (tsukahara dubla), iar pirueta cvadrupla i-a iesit in final doar cu trei intoarceri, insa in rest fara probleme. Pentru Silvia Zarzu, solul nu fost cu noroc la Novara, ea ratand la finalul diagonalei cu doua salturi legate. Lucruri pozitive am vazut in solul Laurei Jurca, ma refer aici la partea de executie. Mult mai sigura si stapana pe elemente fata de concursurile de luna trecuta.

SARITURI

Echipa Romaniei a mers ceas la sarituri, fara probleme mari. Larisa, Laura si Anamaria au reusit trei sarituri Yurchenko 720 foarte bune. In schimb, saritura Silviei este de multe ori o loterie, nu sunt multe cazurile in care reuseste sa o execute astfel incat sa nu lase prea multe zecimi arbitrelor. Cele mai multe probleme le are in faza a doua a zborului, la terminarea intoarcerilor si la aterizare. De exemplu, Diana Bulimar a prezentat o saritura cu o intoarcere mai putin (un deficit de 8 zecimi la dificultate), dar a obtinut in final doar cu 2 zecimi sub Silvia, in conditiile in care Didi a facut si un hop mare la aterizare, care mai mult ca sigur a costat-o vreo 3 zecimi.

PARALELE sau cum Andreea Iridon vrea un loc in echipa

Am ajuns din nou la aparatul nostru atat de “drag” 🙂 Insa nu a fost chiar atat de rau, chiar daca am incasat cateva ratari. Larisa a aratat extraordinar de bine, fiind aproape de capacitate maxima, atat la capitolul dificultate, cat si la executie, iar Andreea Iridon a dublat-o, aratand ca este fara indoiala de luat in calcul pentru echipa mondiala. Din punctul meu de vedere, Iridon este un risc care merita asumat, un risc care poate aduce mai multe avantaje decat dezavantaje. Probleme la paralele au fost la Anamaria Ocolisan (ratare la desprinderea Jaeger), la Diana Bulimar ( ratare la trecerea cu 180 pe bara mica) si la Laura Jurca (desprinderea Gienger).

BARNA

Trebuie sa o spun din start ca la barna, echipa Romaniei incepe sa piarda teren. Exercitii fragmentate, fara ritm si cu multe inexactitati in executie. Nu este vorba de ratarile in sine, ci de integrale in general. Nu dam dovada de siguranta si ne lipseste acea agresivitate cu care ne-am facut un nume de-a lungul zecilor de ani. Este evident cat de mult ne lipsesc barnistele noastre pur-sange, Catalina Ponor si Andreea Munteanu, gimnaste care ar putea sa o completeze perfect pe Larisa Iordache, transformand rotatia de la barna intr-un adevarat spectacol. Avem nevoie de barna pentru a ne consolida pozitia, pentru a recupera ce pierdem la celelate aparate. Aseara, Larisa Iordache a fost la inaltime, singura care a reusit un exercitiu de clasa mondiala.

Concluzie.

Cu toate ca au existat ceva probleme, Novara Cup a fost  un test util si un concurs bun per ansamblu. Ne-a aratat unde ne situam si ce mai trebuie sa reglam in timpul ramas pana la Mondiale. Echipa arata bine, mult mai bine ca anul trecut si trebuie sa mergem optimisti la Glasgow. Daca vom avea parte si de aportul Catalinei Ponor, atunci lucrurile se vor consolida si mai bine, mai ales la barna si sol. Pumnii stransi si sa fim alaturi de fete! Hai Romania!

Rezultate complete
Inregistrarea completa a concursului
Foto: Federatia Romana de Gimnastica

Mihai

2 Responses to Novara Cup 2015 – impresii dupa concurs

  1. ami says:

    Dar ce s-a intamplat cu Andreea Munteanu de nu este selectata pentru lotul de mondiale?

  2. fangymnastics says:

    @Ami: Din cate am inteles, nu este in forma optima pentru a concura la aceste Mondiale. Sa speram ca va fi ok pentru la anul.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.