[GHID] Campionatele Mondiale de gimnastica artistica – Glasgow 2015

Glasgow, al carui nume s-ar traduce in “loc inverzit”, este cel mai mare oras al Scotiei si al treilea ca marime din intreg Regatul Unit. In perioada 23 octombrie – 01 noiembrie 2015, Glasgow va strange la un loc cele mai importante nume ale momentului in gimnastica artistica mondiala, cu ocazia celei de-a 46-a editie a Campionatelor Mondiale.

Peste 600 de gimnasti, reprezentand un numar record de 91 de tari participante, s-au inscris pentru a lua parte la intrecerea mondiala de la Glasgow. Miza acestor Campionate Mondiale nu o reprezinta doar medaliile puse in joc, ci si biletele de calificare la Jocurile Olimpice din 2016, de la Rio (Brazilia).

Rio via Glasgow

Mondialele de la Glasgow vor alinia la start cele mai bune 24 de echipe din lume, conform clasamentului de anul trecut, de la Nanning. Dintre aceste 24 de echipe, primele 8 isi vor castiga pe loc biletele catre Rio, iar pentru celelalte 4 locuri ramase in joc, se va organiza un test pre-olimpic in luna aprilie 2016, competitie la care vor participa echipele clasate intre locurile 9 si 16 la Glasgow.

Gimnastii care nu au sansa de a se califica cu echipa la Jocurile Olimpice, au in continuare varianta unei calificari individuale. Cea mai la indemana varianta ar fi castigarea unei medalii la Glasgow (individual compus sau pe aparate). In caz contrar, singura lor solutie o reprezinta tot competitia pre-olimpica din primavara viitoare. Federatiile de gimnastica, cu echipe clasate intre locurile 17 – 24, vor avea dreptul de a trimite cate 2 sportivi la test, iar cele fara o echipa la Glasgow (din afara celor 24 de echipe calificate, ca de exemplu Guatemala cu Ana Sofia Gomez Porras) un singur sportiv.

Lotul Romaniei pentru Mondialele de la Glasgow

Federatia Romana de Gimnastica a deplasat la Glasgow un lot format din 14 sportivi (7 gimnaste si 7 gimnasti), avand ca obiectiv principal calificarea Romaniei la Jocurile Olimpice de la Rio. Echipa feminina a Romaniei este formata din Larisa Iordache, Diana Bulimar, Anamaria Ocolisan, Laura Jurca, Andreea Iridon, Silvia Zarzu si Andreea Munteanu, iar cea masculina din Marian Dragulescu, Marius Berbecar, Andrei Muntean, Cristian Bataga, Andrei Ursache, Laurentiu Nistor si Andrei Groza.

Cele mai importante absente din tabara Romaniei sunt Catalina Ponor, Vlad Cotuna si Daniel Radeanu, ei fiind nevoiti sa sara peste Mondiale din cauza unor probleme de sanatate.

In concursul de calificare, fetele noastre vor incepe la sol, in timp ce baietii debuteaza la inele, urmand apoi ordinea aparatelor: sol-sarituri-paralele-barna (fete) si respectiv inele-sarituri-paralele-bara-sol-cal (baieti).

Programul competitional

Luni, 19 octombrie: antrenamentul oficial pe podium al fetelor, ziua I (11:15 – 00:50);

Marti, 20 octombrie: antrenamentul oficial pe podium al fetelor, ziua II (11:15 – 00:50);

Miercuri, 21 octombrie: antrenamentul oficial pe podium al baietilor, ziua I (11:15 – 01:00);

Joi, 22 octombrie: antrenamentul oficial pe podium al baietilor, ziua II (11:15 – 01:00);

Vineri, 23 octombrie: calificari feminin, ziua I

 • 11:15 – 13:15 – subdiv 1 (ROU, ESP, UZB, KAZ, NOR, PAN, CYP);
 • 13:30 – 15:30 – subdiv 2 (JPN, AUT, GEO, UKR, ISR, SVK, ECU, MGL);
 • 15:40 – 17:40 – subdiv 3 (CAN, SWE, ARG, NZL, BOL, SRB, LTU);
 • 18:30 – 20:30 – subdiv 4 (GBR, BRA, TTO, URU, PHI, VEN, FIN);
 • 20:40 – 22:40 – subdiv 5 (ITA, RUS, POR, PUR, ISL, MAR);
 • 22:50 – 00:50 – subdiv 6 (POL, GER, CRO, SLO, COL, BAH, ALG).

Sambata, 24 octombrie: calificari feminin, ziua II

 • 11:15 – 13:15 – subdiv 7 (PRK, CHN, DOM, MON, CAY, SIN, CHI, GUA);
 • 13:30 – 15:30 – subdiv 8 (KOR, BEL, TUR, MLT, AZE, VIE, INA);
 • 15:40 – 17:40 – subdiv 9 (FRA, AUS, CUB, BLR, TPE, PER, BUL);
 • 18:30 – 20:30 – subdiv 10 (NED, USA, IND, LAT, IRL);
 • 20:40 – 22:40 – subdiv 11 (GRE, MEX, DEN, EGY, MAS, NAM);
 • 22:50 – 00:50 – subdiv 12 (SUI, HUN, CZE, MON, ARM, JAM, RSA).

Duminica, 25 octombrie: calificari masculin, ziua I

 • 11:15 – 14:25 – subdiv 1 (PUR, BRA, GBR, RSA, CZE, PHI, CHI, NZL, SYR);
 • 14:45 – 17:50 – subdiv 2 (GER, RUS, SUI, POR, SRB, PRK, CYP, HKG, KUW, JOR);
 • 18:40 – 21:45 – subdiv 3 (CHN, BEL, JPN, DEN, IRL, VEN, MAS, BAH, SLO, EGY, POL);
 • 22:00 – 01:00 – subdiv 4 (KOR, GRE, COL, JAM, ISR, DOM, AUT, SVK, AZE, UZB).

Luni, 26 octombrie: calificari masculin, ziua II

 • 11:15 – 14:05 – subdiv 5 (FRA, UKR, HUN, AUS, ISL, SIN, CRO, IND, TUR);
 • 14:30 – 17:30 – subdiv 6 (CAN, ESP, MEX, CRC, ARM, IRQ, THA, MAR, BUL, CUB, QAT);
 • 18:30 – 21:40 – subdiv 7 (NED, SUA, BLR, VIE, ARG, MON, KAZ, PER, ECU, FIN, LAT, TTO);
 • 22:00 – 01:00 – subdiv 8 (ITA, ROU, TPE, BOL, ANG, URU, MGL, SWE, NOR, GEO).

Marti, 27 octombrie: finala feminina pe echipe (20:45 – 23:00)

Miercuri, 28 octombrie: finala masculina pe echipe (19:55 – 23:00)

Joi, 29 octombrie: finala feminina la individual compus (20:45 – 23:00)

Vineri, 30 octombrie: finala masculina la individual compus (20:10 – 23:00)

Sambata, 31 octombrie: finalele pe aparate I (15:30 – 19:00)

Duminica, 01 noiembrie: finalele pe aparate II (15:30 – 19:00)

Link-uri si documente utile

 • site-ul oficial al competitiei (link);
 • micro-site-ul dedicat FIG (link);
 • lista gimnastilor inscris in competitie (link);
 • ordinea de intrare in concursul de calificare (feminin | masculin);
 • ordinea de intrare in finale (se va publica ulterior concursului de calificare);
 • lista cu rezultate si ordinea de start (feminin | masculin)
 • pagina de rezultate Logines (link);

Cum si unde urmarim Mondialele de la Glasgow?

In Romania, Televiziunea Romana (TVR2) va asigura transmisiunea in direct a Campionatelor Mondiale de la Glasgow, incepand cu finala feminina pe echipe, de marti, 27 octombrie 2015. Concursul de calificare nu se va bucura de o transmsiune TV, in direct, insa USA Gymnastics (Federatia Americana) a anuntat ca vor organiza un webcast (transmisiune online) pentru cele mai importante subdiviziuni din calificari, printre care si cea a Romaniei, din 23 octombrie. Detalii aici.

In rest, platformele de social media reprezinta cea mai  buna solutie pentru a urmari tot ceea ce se ”misca” la Glasgow. Hashtag-ul oficial al competitiei este #Glasgow2015, iar conturile oficiale sunt urmatoarele: Facebook | Twitter | Youtube | Instagram | FIG Youtube.

Strict pe partea de rezultate in timp real (note in detaliu, clasamente) recomandarea noastra este aplicatia ”minune” Longines. O puteti descarca de aici. Este fara indoiala cel mai util instrument pe care un pasionat de gimnastica il poate accesa. 🙂 Mai mult ca  sigur, aplicatia va fi activa începand cu prima zi de calificari, pe 23 octombrie.

Fangymnastics va lua pulsul intrecerii Mondiale de la fata locului. Vom fi prezenti la Glasgow incepand cu finala feminina pe echipe. Ne puteti urmari pe Facebook sau Twitter, unde va asteptam alaturi de noi pentru a comenta rezultatele si performantele gimnastilor romani… si nu numai.

Mult succes celor doua echipe ale Romaniei. Curaj si multa incredere!

#suntemcuvoi
#teamRomania

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.