Remember 2015 – cele mai importante momente ale gimnasticii romanesti

Cu bune, dar si cu rele, anul 2015 este la cativa pasi distanta de a preda stafeta fratelui mai mare, 2016. Asa cum aminteam si in luna ianuarie, 2015 a fost marcat de patru mari evenimente competitionale: Campionatul European (Montpellier, FRA), Jocurile Europene (Baku, AZE), Festivalul Olimpic al Tineretului European (Tbilisi, GEO) si, pe final, Campionatul Mondial (Glasgow, GBR).

Fara indoiala, cea mai importanta competitie a fost reprezentata de Mondiale, intrecere ce a contat si in perspectiva calificarii pentru Jocurile Olimpice din 2016.

Bilantul gimnasticii artistice romanesti:

  • Campionatul European: medalie de aur la barna (Andreea Munteanu) si medalie de argint la paralele (Marius Berbecar);
  • Jocurile Europene: medalie de argint la barna (Andreea Iridon), medalie de bronz la paralele (Marius Berbecar) si medalie de bronz la paralele (Andreea Iridon);
  • Campionatul Mondial: medalie de argint la sarituri (Marian Dragulescu) si medalie de bronz la individual compus (Larisa Iordache).

Cel mai important minus al lui 2015: ratarea calificarii directe la Jocurile Olimpice, atat de catre echipa feminina cat si de catre cea masculina, obiectiv pe care vom incerca sa-l bifam in primavara lui 2016, in cadrul concursului pre-olimpic.

Cea mai semnificativa realizare obtinuta de gimnastica artistica din Romania in 2015: castigarea dreptului de a organiza Campionatul European din 2017, competitie ce va avea loc la Cluj, la 60 de ani distanta de prima editie, cea organizata in 1957 la Bucuresti.

Alte momente de mentionat:

  • Revenirea in activitate a Catalinei Ponor si a lui Marian Dragulescu;
  • Revenirea la carma lotului a cuplului de antrenori, Bellu – Bitang, si plecarea urmatorilor antrenori: Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan si Ioan Coroiu;
  • Mutarea lotului olimpic feminin de la Izvorani la Bucuresti.

Revenind la bilantul pe 2015, va propunem sa ne reamintim evolutiile de medalie ale sportivilor nostri. Incepem, bineinteles, cu Andreea Munteanu si titlul ei european la barna. De mentionat este faptul ca Andreea nici macar nu s-a regasit pe lista initiala, transmisa Uniunii Europene de Gimnastica. Prin retragerea Larisei Iordache, care a ratat prima parte a sezonului din cauza unei accidentari, Andreea a trecut din postura de rezerva in cea de titlulara. Si nu oricum, ci castigand singura medalie de aur a gimnasticii artistice romanesti in acest an intr-un concurs de mare anvergura.

Tot la Campionatele Europene baietii ne-au facut o surpriza placuta prin medalia de argint obtinuta de Marius Berbecar in finala de la paralele. Atat Marius cat si Andrei Muntean sunt gimnasti care in ultimii ani au ridicat pretentii la finala la acest aparat, dar intotdeauna inexactitati sau greseli i-au tinut departe de podium. Anul acesta i-a adus lui Marius prima medalie individuala intr-o competitie internationala de asemenea anvergura – argintul european. Andrei a terminat pe 5.

Prima editie a Jocurilor Europene a gasit Romania luptandu-se cu accidentari si probleme de sanatate – Larisa Iordache, Diana Bulimar si Andrei Muntean fiind doar cativa dintre sportivii indisponibili pentru aceasta competitie. In ciuda tuturor previziunilor norocul ne-a suras, iar delegatia Romaniei s-a intors de la aceasta competitie cu 3 medalii. Andreea Iridon a reusit sa obtina la Baku primele ei medalii importante in competitiile senioarelor – bronz la paralele intr-o finala in care in afara de primele 2 clasate toate sportivele au ratat si argint la barna, unde a evoluat descatusata de emotii.

Exercitiul Andreei Iridon la barna, cel care i-a adus si medalia de argint. Felicitari inca o data.Andreea Iridon’s silver medal performance on balance beam. Congrats!

Posted by Fangymnastics on Saturday, June 20, 2015

Marius a reusit sa repete executia sigura de la Campionatele Europene si a castigat medalia de bronz in finala la paralele.

Posted by Fangymnastics on Saturday, June 20, 2015

Cu pasi rapizi a venit Campionatul Mondial din octombrie, principala etapa de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Rio. Atat echipa feminina, care avusese un parcurs bun la concursurile de pregatire, dar a fost afectata in ultimele momente de retragerea Catalinei Ponor cu probleme la tendon si a Anei Ocolisan care si-a luxat glezna cu o zi inainte de calificari, cat si echipa masculina care a beneficiat de revenirea lui Marian Dragulescu pe 6 aparate dar a fost afectata de neparticiparea lui Vlad Cotuna din cauza unei maini rupte si de nerefacerea completa a lui Marius Berbecar in urma unei probleme la umar, au ratat calificarea directa la Rio. Ambele echipe vor fi nevoite sa participe in aprilie la testul pre-olimpic.

Gustul amar cauzat de acest esec a fost atenuat de cele 2 medalii obtinute de sportivii romani in probele individuale. Prima, in ordine cronologica, a fost medalia de bronz obtinuta de Larisa Iordache in concursul individual compus, dupa un concurs plin de emotii si ambitie terminat cu un exercitiu la paralele si o Tsukahara aterizata in lacrimi.

* ordinea de intrare in concurs: barna, sol, sarituri, paralele

Bucuria a fost dublata de medalia de argint obtinuta de Marian Dragulescu in finala de la sarituri, la primul concurs important de la revenirea in competitii.

Mult succes sportivilor in pregatirea pentru concursul de calificare si pentru Jocurile OIimpice de la Rio!

Citius, altius, fortius!

echipa Fangymnastics

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.