Europene 2016 – Crisan si Ghiciuc lupta pentru medalii la individual compus – LIVE TEXT

UPDATE: la final de concurs, Carmen Ghiciuc s-a clasat pe locul 8, iar Ioana Crisan pe locul 9. Podiumul european a fost ocupat de Elena Eremina (Rusia), Lynn Genhart (Elvetia) si Martina Basile (Italia)

Dupa medalia de bronz castigata in competitia pe echipe, junioarele revin in PostFinance Arena din Berna pentru finala de la individual compus. Incepand cu ora 20:00, ora Romaniei, le vom tine pumnii stransi Ioanei Crisan si lui Carmen Ghiciuc, in incercarea lor de a ocupa un loc cat mai bun in clasamentul final si poate chiar sa atace din nou podiumul european.

Ioana va incepe concursul la sarituri, in prima grupa valorica, iar Carmen in cea de-a doua grupa, cu paralelul ca prim aparat. Mai jos vom posta in timp real ceea ce fac cele doua reprezentante ale noastre, iar pe Twitter vom puncta alte evolutii interesante.

Ioana Crisan:

  • sarituri: ronda-flic, salt inapoi intins cu un surub (Yurchenko 360), cu un mic hop la aterizare, dar bine. 14033 (5.0)
  • paralele: stalder si scapa bara 🙁 incepe din nou, stalder simplu, stalder 360, Tkatchev, Pak, stalder 180, trecere pe bara mare, gigantica inainte cu 180, tsukahara coborare cu un pas in fata11466 (5.1)
  • barna: flic + salt cu deschidere, cloche cu cloche lateral, pirueta simpla, flic + flic + salt intins, danilova inainte, danilova laterala, serie gimnica, cloche 180 (dezechilibrare), salt lateral, pirueta pe lateralul aparatului, dublu echer inapoi cu 3 pasi in spate. 13966 (6.1)
  • sol: tsukahara echer (aterizare sarita), tsukahara grupat (pas in spate, in afara liniei), dublu echer (stat), dublu grupat. 13033 (5.6)

TOTAL 52.498 puncte

Carmen Ghiciuc:

  • paralele: shapo, gigantica 180, desprindere jaeger, trecere cu 180 pe bara mica, roata libera si scapa standul, trebuie sa improvizeze, trecere roata pe talpi, gigantica 360, dublu inapoi echer – 12100 (4.9)
  • barna: cloche cu 180, danilova inainte, danilova laterala, cloche lateral (usor aplecata), flic + salt echer, pirueta cu sissone, salt lateral, coborare cu doua suruburi, pas in lateral. Bine, Carmen! 13366 (5.3)
  • sol: dublu echer, dublu grupat (aterizare sarita), doua suruburi si jumatate, pirueta simpla cu piciorul la 90, cloche la cap, doua suruburi pe final, cu aterizare stata. 13000 (5.2)
  • sarituri: ronda-flic, salt inapoi intins cu un surub (Yurchenko 360), aterizare usor sarita – 14041 (5.0)

TOTAL 52.507 puncte

Clasament TOP 10:

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.