Europene 2016 – doua medalii de bronz pentru Catalina Ponor

Doua locuri in finalele pe aparate a avut Romania in competitia senioarelor, iar in ambele cazuri s-a concluzionat cu o medalie. Aceeasi culoare – bronz – si aceeasi gimnasta – Catalina Ponor.

La barna, Catalina a fost cea care a deschis concursul, insa integralul prezentat de ea a avut cateva mici probleme, cu toate ca fata de zilele anterioare a incercat sa-si creasca nota D, prin reintroducerea saltului intins, executat din ronda. De aceasta daca a pierdut legarea de la Onodi – flic – salt cu deschidere, iar mai apoi a renuntat in a mai duce pana la capat elementul Omelianchick, din legarea cu cloche-ul simplu, unul dintre posibilele motive fiind acela ca era la limita cu timpul. A terminat exercitiul cu un dublu inapoi echer, stat, insa depasise deja timpul regulamentar, iar la final i-a fost aplicata o penalizare de 0.1 puncte.

Podiumul de la barna:

  1. Aliya Mustafina (Rusia):  15.100/6.30;
  2. Marine Boyer (Franta): 14.600/6.30;
  3. Catalina Ponor (Romania): 14.266/5.90.

Solul i-a apartinut, fara indoiala, favoritei gazdelor, Giulia Steingruber. Elementul Silivas (tsukahara dubla), elementul Chusovitina (dublu intins cu 360 grade) si tsukahara simpla au fost principalele arme ale elvetiencei, totul dublat de o executie foarte buna. Catalina Ponor a prezentat un frumos dublu intins, o tsukahara echer precedata de doua kaciov-uri, un salt inapoi intins cu 3 suruburi (aterizare usor necontrolata) si a terminat cu un dublu inapoi echer. Pirueta a fost cea care nu a iesit nici de aceeasta data cvadrupla, asadar a pierdut 2 zecimi la nota de dificultate.

Podiumul de la sol:

  1. Giulia Steingruber (Elvetia): 15.200/6.40;
  2. Elissa Downie (Marea Britanie): 14.566/6.10;
  3. Catalina Ponor (Romania): 14.466/6.00.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.