Gimnastica artistica la Jocurile Olimpice de la Rio – finale pe aparate 2 (preview)

Daca in prima zi a finalelor pe aparate, Max Whitlock a reusit dubla de aur la sol si cal cu manere, Aliya Mustafina si-a aparat cu succes titlul olimpic la paralele, devenind abia a treia gimnasta din istorie care reuseste aceasta performanta, iar Simone Biles s-a impus in finala de la sarituri, astazi este timpul pentru alte trei finale olimpice. De aceasta data, finale cu emotii pentru noi, romanii. Catalina Ponor si Marian Dragulescu vor intra in concurs, cu speranta ca-si vor putea concretiza singura sansa individuala pe care o mai au la aceste Jocuri Olimpice.

Finalele romanilor nostri sunt deschise oricarui rezultat, nivelul celor calificati fiind sensibil apropiat, micile detalii urmand sa faca diferenta. Bineinteles, exista si niste favoriti clari ai hartiei: Simone Biles (SUA) la barna si Ri Se Gwang (PRK) la sarituri.

Ceilalti pretendenti la medalii in finala baietilor la sarituri pot fi: Denis Ablyazin (RUS, vice-campionul olimpic en-titre) si Igor Radivilov (UKR, medaliatul cu bronz olimpic in 2012), dar nu trebuie uitati si Oleg Verniaiev (UKR, campionul european en-titre) sau Nikita Nagorniy (RUS, campionul european din 2015).

Campionul olimpic en-titre la sarituri: Yang Hak-Seon, Coreea de Sud (status: nu participa)

La barna, alaturi de Simone Biles, care este si campioana mondiala en-titre, in finala va evolua si vice-campioana mondiala, Sanne Wevers (NED). Nu trebuie uitate Lauren Hernandez (SUA) sau Flavia Saraiva (BRA), gimnaste cu exercitii competitive si cu inclinatie spre barna, dar si cu sprijin din partea publicului, cum este cazul Saraivei.

Campioana olimpica en-titre la barna: Deng Linlin, China (status: nu participa)

Daca la sarituri si la barna vom avea emotii si pumnii stransi pentru cei doi reprezentanti ai nostri, la inele ne vom putea trage putin sufletul si sa privim detasat concursul. Cine va fi noul stapan la inelelor?  Campionul european si mondial en-titre, Eleftherios Petrounias (GRE), sau campionul olimpic en-titre, si  favoritul publicului, Arthur Zanetti (BRA)? O intrebare la care raspunsul va fi decis de concurs!

Campionul olimpic en-titre la inele: Arthur Zanetti, Brazilia (status: participa si va concura sa-si apere titlul).

Cea de-a doua zi a finalelor va incepe la ora 20, ora Romaniei si va fi transmisa in direct de catre TVR. Ordinea de start pentru cele trei aparate poate fi consultata aici.

Hai, Catalina! Hai, Marian! Suntem cu voi!

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.