Silvia Sfiringu – un nume pentru viitorul gimnasticii romanesti

Inca din timpul Campionatelor Nationale de gimnastica artistica de la Ploiesti, mi-am dorit sa vorbesc despre evolutia uneia dintre gimnastele participante. Nascuta pe 01 septembrie 2004 si legitimata la CS Farul Constanta, Silvia Sfiringu mi-a atras cel mai mult atentia la Ploiesti, prin evolutiile ei din cele doua zile de concurs. Gimnasta completa, de patru aparate, Silvia arata cel mai mare potential la aparatele de picioare, sarituri si sol, insa prezinta perspective frumoase atat la barna cat si la paralele.

La sarituri executa deja cu succes o saritura din ronda-flic, salt inapoi intins cu 360 grade intoarcere (saritura Yurchenko 360, dificultate 4.60), iar la sol impresioneaza atat prin partea artistica, cat si prin acrobatica. Pirueta cvadrupla (valoare E) si saltul inapoi intins cu 3 suruburi (valoare E) sunt cele mai reprezentantive si dificile elemente ale ei.

De la Nationalele de la Ploiesti, Silvia s-a intors cu doua medalii de bronz (cu echipa si la sarituri), insa mai mult decat atat, a transmis ca poate fi o optiune de luat in calcul pentru anii ce vor urma, chiar daca momentan are doar 13 ani. Totodata, merita mentionat faptul ca este eligibila pentru a participa la Jocurile Olimpice din 2020, dar are si sansa de a fi un om de baza in ciclul olimpic 2021 – 2024.

Exercitiul ei la sol:

Cu dorinta de a face performanta, cu munca si disciplina, completate de sprijinul din partea antrenorilor si a familiei, Silvia are toate premisele sa ajunga un om de baza al viitoarei echipe a Romaniei. Sa nu uitam aspectul sanatatii, dar si de acel dram de noroc specific campionilor.

Din partea noastra, mult succes si putere de munca. Iti vom urmari parcursul, Silvia, cu incredere si pumnii stransi! 🙂

Foto: Emilia Nicolae | Fangymnastics

Mihai

2 Responses to Silvia Sfiringu – un nume pentru viitorul gimnasticii romanesti

  1. Daniela says:

    Cred ca sunt 2 suruburi pe diagonala a treia.

  2. fangymnastics says:

    Sunt 3 suruburi, Daniela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.