Amelia Racea si Adrian Bucur la American Cup 2009

In sfarsit s-a luat decizia finala privind cine ne va reprezenta la Cupa Americii de la sfarsitul lui februarie : Amalia Racea si Adrian Bucur. Acestia vor evolua alaturi de gimnasti din 9 tari :

SUA: David Sender, Joseph Hagerty, Bridget Sloan si Jordyn Wieber
Germania: Fabian Hambuchen si Kim Bui
Franta: Benoit Caranobe si Youna Dufournet
Rusia: Kristina Goryunova si Yuri Ryazanov
Japonia: Koji Uematsu si Koko Tsurumi
Canada: Brittany Rogers
Venezuela: Jessica Lopez
Puerto Rico: Luis Rivera
Marea Britanie: Becky Downie

Cateva cuvinte despre cei doi reprezentanti ai nostri:

Amelia Racea, in varsta de 15 ani, este deja vicecampioana europeana de juniori la barna si medaliata cu bronz la sol in cadrul Europenelor de la Clermont-Ferrand de anul trecut. Ea este, de asemenea, campioana nationala la paralele si la sol si vicecampioana nationala la barna in 2008 (in cadrul Nationalelor de juniori de la Deva).
In absenta temporara a colegei sale, campioana europeana la barna, Anei Porgras (operata de curand la genunchi), Amelia poate fi considerata cea mai buna junioara a momentului. Antrenorul coordonator al lotului feminin, Nicolae Forminte, are incredere in viitorul Ameliei si spera la o buna comportare a acesteia in America.

Amelia Racea

Iata cateva din evolutiile sale de anul trecut:

 

Adrian Bucur, in varsta de 24 de ani, este medaliat cu bronz la individual compus si la sol in cadrul Nationalelor de la Ploiesti de anul trecut. Adrian a facut parte din echipa de la mondialele din anul 2007 de la Stuttgart cand l-a inlocuit pe Marian Dragulescu care a fost nevoit sa se retraga din cauza problemelor de sanatate. De asemenea Adrian a facut parte si din echipa Romaniei, ocupanta a locului 7 la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Adrian Bucur

(Din pacate nu dispunem de nicio inregistrare cu vreun exercitiu de-al lui Adrian Bucur. Daca ne poate ajuta cineva, il/o rugam sa ne contacteze la fangymnastics@gmail.com . Multumim)

One Response to Amelia Racea si Adrian Bucur la American Cup 2009

  1. […] sunt cateva zile pana la debutul Cupei Americii si datorita faptului ca prima editie a acestei competitii a fost castigata de Nadia Comaneci, chiar […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.