Remember Nadia Comaneci @ American Cup 1976

Mai sunt cateva zile pana la debutul Cupei Americii si datorita faptului ca prima editie a acestei competitii a fost castigata de Nadia Comaneci, chiar inainte de succesul de la Montreal, ne-am gandit sa revedem impreuna cateva momente cu Nadia de la competitia ce a avut loc la inceputul anului 1976. Multumita site-ului oficial al competitiei putem viziona inregistrarile de la acea vreme intr-o calitate foarte buna si de asemenea exista si un scurt filmulet cu Nadia si Bela Karolyi vizitand Statuia Libertatii.

Nadia Comaneci & Bart Connor

Cu un total de 39.750 puncte, Nadia s-a impus in acel an fara probleme in fata reprezentantei gazdelor, Kathy Howard, si in fata rusoaicei Elena Davydova. De remarcat este faptul ca, la baieti, concursul a fost castigat de cel care urma sa devina peste multi ani sotul Nadiei – Bart Connor, care a castigat competitia masculina in fata altui nume cu rezonanta pentru gimnastica romaneasca, Dan Grecu.

Exercitiile Nadiei de la American Cup:

 • la barna:
 • la sol:
 • la paralele:

Filmuletul cu Nadia si Bela la Statuia Libertatii si un scurt interviu cu Nadia:

 

Reporter: Astepti Olimpiada?
Nadia: Da, imi doresc medalia de aur.
Reporter: Cate medalii?
Nadia: 5.
Reporter: Te deranjeaza faptul ca in ultima vreme lumea te compara cu Olga Korbut?
Nadia: Eu nu sunt Olga Korbut, eu sunt Nadia Comaneci

Si intr-adevar, ea a demonstrat tuturor ca nu trebuia sa fie comparata cu nimeni, ea este Nadia, ea este gimnasta cea mai aproape de perfectiune din toate timpurile. Pronosticul Nadiei de la American Cup s-a adeverit, ea castigand la Jocurile Olimpice de la Montreal exact 5 medalii (3 de aur, 1 argint si 1 bronz).

Anul acesta, la 33 de ani de la succesul Nadiei, Romania va avea 2 reprezentanti la competitia de peste ocean : Amelia Racea si Adrian Bucur. Noi le uram mult succes reprezentantilor nostri, si vrem sa stie ca le tinem pumnii si vom fi alaturi de ei orice s-ar intampla!

5 Responses to Remember Nadia Comaneci @ American Cup 1976

 1. Mia says:

  Foarte frumoase filmuletele si interviul.
  Daca ar fi sa spun pe scurt ce simt privindu-le,as spune:nostalgie.Ce vremuri!Nu stiam ca si acea tabela a aratat tot nota 1,00.Si ce bine s-a descurcat Nadia la interviu…eu nu sint Olga Corbut,sint Nadia Comaneci!

  Felicitari pentru idee si multumiri.

 2. oana says:

  Ironia sortii….la American cup 1976 Nadia a invins-o fara drept de apel pe Lena Davydova, cea care peste 4 ani avea sa isi ia revansa cucerind titlul olimpic la individual compus….

 3. AuriB says:

  Multumesc Mihai,am revazut cu placere exercitiile Nadiei,mi-a placut foarte mult degajarea cu care Nadia raspundea in limba engleza acelui reporter, stia exact ce-si doreste si era convinsa ca poate….ceea ce s-a si vazut.
  Felicitari pentru articol!

 4. Ma bucur ca v-a placut articolul 🙂

  @Oana: acum ca ai zis tu, am facut si eu legatura…nu am realizat in prima faza.

 5. […] ori ca cea care a castigat in anul olimpic Cupa Americii, sa se impuna si la Jocurile Olimpice (ex: Nadia Comaneci, Mary Lou Retton, Carly Patterson sau Nastia Liukin). Insa aceasta nu este o regula, asa cum au […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.