DCMT Deva 2009: impresiile unui fan

Cum gasim Sala Sporturilor? O gasim cumva. Mi s-a spus ca e langa Drumul National…  Am oprit masina si am intrebat pe cineva pe strada… E usor de gasit… Ne uitam pe partea dreapta… Asta e, nu cred ca nu scrie. Mai intrebam o data. Da, asta e. Parcam masina si intram. Curata sala precum orasul… Deva a fost si e un oras frumos, curat, civilizat. Deva a fost si este de multa vreme Capitala gimnasticii artistice feminine romanesti.  

De la usa principala a Salii Sporturilor, e usor sa te ghidezi dupa vocile cristaline de copil: “Haaiiideee!”, „Biinneee!” , „Stai!” Apoi glasurile vesele sunt acoperite de ropote de aplauze.  

Concursul a inceput. Speram ca nu de mult. Intram la tribuna si in zgomotul facut de crainicul salii ce anunta schimbul II de aparate, ne asezam undeva aproape de barna, poate atrasi de podiumul mare si albastru .  Dupa ce anunta sponsorii, crainicul intreaba publicul daca stie cine e organizatorul acestui concurs. „Doamna Gina Gogean!” – raspund in cor cateva zeci de fetite venite sa isi sustina colegele Clubului Sportiv „Cetate Deva” in intrecerea prilejuita de DCMT Cup. „Si cine e doamna Gina Gogean?” – intreaba crainicul. Raspund aceleasi fetite dar pe voci diferite. „Campioana Olimpica!”, „Cea mai buna gimnasta”, „Castigatoare a muultee medalii” unele nu zic nimic si zambind o arata pe Gina. Gina Gogean, care este asezata la masa arbitrelor cu foile de arbitraj, pentru ca in momentul imediat urmator sa discute cu cei ce urmeaza sa imparta cadourile si medaliile castigatoarelor. Pana sa fixezi aparatul si sa reusesti sa ii faci o poza, e deja in partea cealata a salii vorbind cu insotitoarele echipelor concurente, purtatoarele pancartelor pe care se poate citi: „Cetate Deva Romania“, „Siska Ljubljana Slovenia“, „LMJSM La Madlene Franta“, „SDV Novi Sad Serbia“, „Iskra Zabrze Polonia“, „WFT Wien Austria“.   

Pana la pauza am identificat fetele noastre imbracate in costume alb-albastre si frantuzoaicele in rosu. Cine sa fie cele in costume verzi? Dar pe cea mica in alb-portocaliu ai vazut-o? Crainicul salii ne rezolva dilema anuntand numele concurentelor. In verde sunt reprezentantele clubului vienez iar alb-portocaliu poarta gimnastele din Slovenia. Cea mica se numeste Tamara Mrdjenovic si e argint viu. La concurs participa gimnaste intre 12-14 ani, dar Tamara e mezina.

Dupa pauza, in seria a doua intra in concurs „greii” de la Cetate Deva: Diana Rusu, Maria Balea, Emanuela Ghiciuc, Henrieta Csomos si Alexandra Marcu. Fetele merg bine la barna si sarituri. Bravo fetelor! Paralele nu sunt aparatul nostru, dar solul depaseste limitele concursului intrand in categoria spectacol. 

Dupa incheierea concursului, pana sa se scrie diplomele si sa se printeze rezultatele, gazdele prezinta un program artistic spre deliciul tuturor celor prezenti. 

Premierea este ca o sarbatoare cu jucarii de plus, cupe, cadouri si, bineinteles, medalii si diplome. 

Am parasit Sala Sporturilor in timp ce gimnastele s-au dus la banchetul organizat special pentru ele prin grija inimosilor antrenori de la junioare Cetate Deva.

Rezultate:

Echipe:
 1. Romania -Cetate Deva -Emanuela Ghiciuc/Maria Balea/Diana Rusu
 2. Slovenia – Siska Ljubljana – Tajana Holeczek/Kaja Mljac/Ivana Kamnikar
 3. Polonia – Iskra Zabrze – Klaudia Dec/Viktoria Warmuzinska/Marta Gintrowska
 4. Austria – WFT Wien – Sarah Zimmer/Lena Klaban/Nicole Vitteri
 5. Serbia – SDV Novi Sad – Aleksandra Rajcic/Alisya Kocic/Tamara Mrdjenovic
 6. Franta – LMJSM La Madlene – Ophelie Cordule/Varlez

Individual Compus: Sarituri-Paralele-Barna-Sol-Total
 1. Maria Balea – Romania: 13.200-10.700-13.250-13.200-50.350
 2. Diana Rusu – Romania: 13.800-9.400-13.500-13.250-49.950
 3. Ivana Kamnikar – Slovenia: 12.550-10.200-13.150-12.850-48.750
 4. Emanuela Ghiciuc – Romania: 12.100-10.400-13.200-12.750-48.450
 5. Tamara Mrdjenovic – Slovenia: 13.300-10.650-12.450-11.900-48.300
 6. Nicole Vitteri -Austria
 7. Sara King -Slovenia
 8. Henrieta Csomos -Romania
 9. Tajana Holeczek -Slovenia
10. Viktoria Warmuzinska – Polonia
11. Alexandra Marcu – Romania
12. Kaja Mljac -Slovenia
13. Lena Klaban – Austria
14. Caroline Kittinger -Austria
15. Klaudia Dec – Polonia
16. Marta Gintrowska- Polonia
17. Ophelie Cordule -Franta
18. Varlez Servan -Franta
19. Maja Pisarevic -Serbia
20. Michaela Eidenberger -Austria
21. Aleksandra Rajcic -Serbia
22. Jelena Jotic -Serbia
23. Alisa Kocic – Serbia
24. Jovana Jovancecic -Serbia
25. Sarah Zimmer – Austria

 Tess_A N, prietena fangymnastics 

4 Responses to DCMT Deva 2009: impresiile unui fan

 1. mia says:

  Ce frumos ai povestit,Tess!Ma si vedeam intrind pe usa salii din Deva si asezindu-ma in sectorul birnei,iar pe “furnicuta” Gina ai descris-o perfect,am vazut-o si eu in actiune in toamna,la Deva.
  Ma bucur mult pentru acele fetite ca au avut parte de un concurs frumos,intr-o atmosfera asa prietenoasa.
  Multumesc.

 2. AuriB says:

  Multumesc frumos Tess,am retrait citind povestea ta, ceea ce am simtit si eu in sala de la Deva.Foarte frumos!

 3. […] informatii de la competitiile interne. Ami mult chiar, Tess ne-a facut onoarea de a scrie despre Cupa DCMT de la Deva desfasurata anul acesta . Le multumim si gimnastilor, parintilor sau antrenorilor acestora, care ne […]

 4. […] during this full year. Tess also had the kindness to share with us her impressions on the DCMT Cup 2009 in Deva. Thanks to the gymnasts and the gymnasts’ parents or coaches who found the time to […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.