LA MULTI ANI, FANGYMNASTICS!!!!!!

Ziua de azi, 9 iulie 2009,  este mai mult decat speciala pentru noi, echipa Fangymnastics. Si aceasta deoarece blogul nostru implineste astazi 1 an de cand a fost pus pe picioare. Poate ca pentru multe persoane acesta nu este un eveniment deosebit, insa pentru noi el inseamna foarte mult. A fost un an plin de realizari, de satisfactii, de munca, de imbinare a utilului cu placutul, de promovare a gimnasticii romanesti si de informare a fanilor romani ori straini. A fost un an in care am urmarit multe competitii impreuna, in care am schimbat impresii si am incercat sa facem din acest blog un punct de promovare a gimnasticii romanesti, a gimnastilor si antrenorilor lor. Si, mai ales, a fost un an in care echipa Fangymnastics s-a consolidat foarte mult si in care am invatat extrem de multe unii de la altii.

Practic, am reusit sa materializam o parte din pasiunea noastra pentru gimnastica in acest blog dedicat gimnasticii artistice din Romania si ne-am dorit mult sa existam deja la data deschiderii Jocurilor Olimpice de Vara de la Beijing 2008. Dimineata ne uitam la concursul olimpic, apoi comentam alaturi de prietenii nostri pe forumul Onlinesport, iar seara incercam sa scriem despre cele intamplate peste zi. Procesul s-a repetat si la Campionatele Europene de la Milano 2009 si se vor repeta, cu siguranta, si la celelalte competitii importante de anul acesta sau din anii urmatori.

Asa cum scriam chiar acum un an, am inceput sa fim o echipa in timpul Campionatelor Nationale din 2008, desfasurate in sala „Olimpia” din Ploiesti. Acolo ne hotarasem cu adevarat sa incercam sa aducem mai multa informatie despre gimnastica romaneasca, sa incercam sa atragem mai mult atentia romanilor asupra acestui sport. Acum, la un an distanta, recunoastem ca cel mai frumos lucru a fost faptul ca am lucrat mereu in echipa, pentru fiecare articol ori idee, iar acesta a fost un mare avantaj. Chiar daca distanta dintre noi era destul de mare…ori prin intermediul telefonului (Olanda-Romania), ori printr-o conferinta pe messenger, ori folosind aplicatia de Google Docs de pe gmail, ne-am descurcat si astfel am publicat primele articole ale noastre. Totusi, in scurt timp, distanta a devenit doar un aspect nesemnificativ in cadrul acestui proiect de care suntem foarte mandri. Mai mult chiar, ne-a fost usor sa ne sprijinim si sa ne completam reciproc atunci cand timpul a reprezentat un inamic datorita prioritatilor personale.

In acelasi timp, anul trecut nu ne-am fi imaginat impactul pe care blogul nostru avea sa il aiba asupra fanilor gimnasticii romanesti din toata lumea. Nu ne-am fi imaginat nici ca am fi capabili sa avem un blog competitiv intr-o competitie nationala a blogurilor de sport (Roblogfest) si, mai ales, ca am fi capabili sa ocupam locul al patrulea la categoria „Cel mai bun blog de sport”, intr-o competitie directa cu multe bloguri de fotbal, sportul de departe cel mai popular in Romania.

Cu timpul, am reusit sa publicam peste 150 de articole; majoritatea ne sunt dragi, insa cateva sunt cu adevarat speciale pentru noi. Unul dintre primele editoariale de acest gen a fost cel al Cristinei, Centralizare vs. descentralizare, in care a punctat avantajele si dezavantajele celor doua sisteme pentru Romania, facand, de asemenea, si o comparatie cu celelalte tari in care gimnastica s-a dezvoltat foarte mult ca sport de performanta in cursul ultimilor ani. Apoi a urmat seria de articole “Sperantele Romaniei”, serie pe care noi o consideram ca un mic “serial”. Pana acum am “derulat” 2 “episoade” (Gabriela Dragoi si Ana Maria Tamirjan) si speram ca in viitor sa o continuam. I-am adus un omagiu si celei care a pus prima piatra importanta la fundatia gimnasticii romanesti sau, asa cum am numit-o noi, “Prima Doamna a gimnasticii romanesti – doamna Elena Leusteanu.

Tocmai de aceea, am vrea sa le multumim cititorilor nostri pentru ca aleg sa isi petreaca parte din timpul lor citindu-ne si impartasindu-ne propriile lor opinii; de asemenea, am vrea sa le multumim celor care ne-au votat pentru competitia Roblogfest. Dar am vrea sa le multumim mai ales prietenilor nostri: Tess, Mia, Auri, Amalia, Mona, Catalin, Mihaela, Alice, Andra, Deni si Ramona, dar si celorlalti care ne-au ajutat mereu cu poze, filmulete sau informatii de la competitiile interne sau din culisele gimnasticii romanesti. Mai mult chiar, Tess ne-a facut onoarea de a scrie despre Cupa DCMT de la Deva desfasurata anul acesta . Le multumim si gimnastilor, parintilor sau antrenorilor acestora, care ne citesc din cand in cand. Speram sa putem adduce in continuare un plus de atentie asupra gimnasticii romanesti si un plus de informatie fanilor acesteia, atat celor din Romania, cat si celor din strainatate.

Multumim, de asemenea, tuturor blogurilor si site-urilor care ne-au citat articolele in acest an de zile si au preluat informatiile publicate de noi. Ii amintim aici pe:

Din presa romaneasca, am vrea sa multumim Prosport-ului pentru toate articolele si reportajele, la zi, despre gimnastele noastre, iar TVR-ului pentru transmiterea tuturor marilor competitii si in special a Nationalelor si Internationalelor Romaniei.

VA MULTUMIM TUTUROR!!!!

Echipa fangymnastics

7 Responses to LA MULTI ANI, FANGYMNASTICS!!!!!!

 1. cris says:

  La multi ani!!

 2. mady_6_89 says:

  La multi ani, Fangymnastics!

 3. mia says:

  Nu stiu bine cum e cu blogurile,dar al vostru a crescut precum Fat-Frumos din poveste.
  Felicitari tuturor!
  Sunt tare mindra de voi si de faptul ca-mi sunteti prieteni.
  La multi ani!

 4. Max says:

  La Multi Ani!!!
  Multumesc foarte mult pentru lucru mare si frumoasa! BRAVO, prieteni!!!

 5. fangymnastics says:

  Multumim frumos 🙂

 6. Daniel says:

  Parabéns ao Fangymnastics!!

  Eu fico feliz porque o fangymnastics foi o primeiro blog que adicionou o “ginasticaromena”.

  Muitos anos de vida!

 7. fangymnastics says:

  Muito obrigado, Daniel:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.