Prolog – Campionatele Nationale de Gimnastica Artistica ale Romaniei (Buzau, 18-20 septembrie)

In aproximativ o saptamana (18 septembrie) vor debuta la Buzau Campionatele Nationale de Gimnastica ale Romaniei. Initial programata pentru perioada 11-13 Septembrie, competitia a fost amanata o saptamana  (18-20 Septembrie) din cauza faptului ca in weekend-ul 11-13 septembrie, echipa feminina de handbal a Buzaului va avea de disputat un meci pe teren propriu, meci ce face parte din calendarul competitional al Ligii Nationale de handbal feminin. Federatia nu a facut niciun anunt public legat de data desfasurarii competitiei, insa a binevoit sa ne confirme aceasta data printr-un raspuns acordat de catre Doamna Anca Grigoras.

Din pacate, nu exista pana in acest moment un program oficial, pentru a cunoaste finalele ce se vor disputa si, cu atat mai mult, categoriile de varsta participante. In mod traditional, aceste Nationale sunt dedicate Maestrelor si Maestrilor, componenti ai loturilor nationale sau apartinand cluburilor din tara. Cu toate acestea, in ultimii ani, numarul acestora a fost relativ restrans (mai ales in gimnastica feminina), motiv pentru care competita a reprezentat de fiecare data si o modalitate de verificare a junioarelor si juniorilor. La fete, situatia este, intr-adevar, ingrijoratoare: numarul de senioare din tara la momentul acesta este extrem de redus (Sandra Izbasa, Anamaria Tamarjan, Gabriela Dragoi, Diana Chelaru, Ana Porgras, Loredana Sabau, Andreea Span, Cerasela Patrascu ultimele trei indisponibile in momentul de fata); astfel, nu se poate, practic, organiza o competitie doar cu acestea, motiv pentru care este foarte probabila prezenta la Nationale cel putin a gimnastelor aflate in ultimul an de juniorat, care se antreneaza deja impreuna cu lotul de senioare: Amelia Racea, Claudia Voicu, Raluca Haidu, Diana Trenca, Daniela Andrei.

Astfel, va fi un concurs extrem de interesant de urmarit, cu atat mai mult cu cat numele reprezentantilor Romaniei la Campionatele Mondiale de la Londra este cunoscut deja. Numele Sandrei Izbasa, medaliata cu aur la sol la Jocurile Olimpice de anul trecut, tine cap de afis, mai ales dupa un concurs mai putin bun in timpul Europenelor de anul acesta, de la Milano. In urma acestuia, Sandra a ocupat locul sapte in finala de la sol. Titlul mondial este singurul care ii lipseste din cariera, motivatia Sandrei fiind extrem de mare tocmai din acest motiv – trebuie sa isi demonstreze ei insasi la aceste Nationale ca poate trece peste incidentul de la Europene si ca este pe drumul cel bun catre medalia de aur la sol la Mondiale, unde va fi in duel cu reprezentanta gazdelor, Beth Tweedle.

Surpriza placuta a anuntului facut de Federatie in ceea ce priveste echipa pentru Mondiale, Anamaria Tamirjan, componenta de baza a echipei de la Beijing, revine dupa o perioada de oscilatii intre a se retrage sau a continua activitatea sportiva. Aceasta perioada a fost determinata si de durerile resimtite de Ana inca dinainte de Jocurile Olimpice de la Beijing. Suntem convinsi ca revenirea ei este o mare bucurie pentru iubitorii gimnasticii din Romania, datorita stilului atat de elegant si ambitiei Anei de a ajunge sus, in ciuda accidentarilor care au tinut-o cativa ani pe loc. Tocmai de aceea, Nationalele vor reprezenta si posibilitatea de a o revedea pe Anamaria in competitie si de a observa nivelul la care ea este din punct de vedere competitiv.

Suntem nerabdatori si in a vedea evolutia Gabrielei Dragoi, cu atat mai mult cu cat singura finalista la barna a Romaniei la Jocurile Olimpice, precum si medaliata cu bronz a finalei europene la acelasi aparat de anul acesta, a prins echipa pentru Mondiale doar ca rezerva. De asemenea cu probleme de sanatate pe perioada Europenelor, Gabi ar fi trebuit sa fie la ora actuala in plina forma sportiva, numirea ei ca rezerva starnind curiozitatea noastra, ca fani ai fetelor de la Deva.

Pe de alta parte, noua generatie vine cu o mare si nesperata surpriza: Ana Porgras. Castigatoare a titlului European la categoria junioare anul trecut, la Clermont-Ferrand, ce-a de-a doua Ana a echipei Romaniei ar fi trebuit sa fie anul acesta asul din maneca…dar o accidentare, urmata de o operatie si perioada aferenta de recuperare parea a opri din ascensiunea Anei. Totusi, la Internationalele Romaniei de la inceputul lunii iunie, Ana Porgras a uimit spectatorii si telespectatorii prin stil, dificultate la barna, tinuta si ambitie, impartind prima pozitie a podiumului finalei de la barna cu mai experimentata sa colega, Gabriela Dragoi.
Ana Porgras - Internationalele Romaniei
Diana Chelaru, a doua mezina a lotului de senioare, necesita cat mai multa experienta de concurs, astfel incat Nationalele vor fi un alt test pe care ea va trebui sa il treaca, mai ales ca se afla in evolutie clara fata de aceeasi perioada a anului trecut.

Junioarele mai mici, Raluca Haidu, Claudia Voicu, Diana Trenca, Daniela Andrei si, mai ales, multipla medaliata la competitiile internationale anul acesta, Amelia Racea (vice-campioana absoluta la Festivalul olimpic al Tineretului European, de unde a mai cules 6 medalii, dintre care doua de aur) reprezinta probabil, alaturi de Diana si de Ana, nucleul echipei ce va reprezenta Romania la Mondialele din anii urmatori, dar, mai ales, la Jocurile Olimpice din 2012. Asa cum ne-au obisnuit antrenorii inca de anul trecut, marile sperante de doar 12-13 ani, Diana Bulimar, Larisa Iordache si Madalina Neagu ar putea fi prezente, de asemenea, la Nationalele de la Buzau, datorita eligibilitatii lor pentru echipa din 2012. Cele trei domnisoare sunt intotdeauna o incantare pentru ochiul spectatorului.

In ceea ce priveste competitia baietilor, publicul spectator si telespectator va avea ocazia de a fi martorul unei noi aparitii a gimnastului Marian Dragulescu, care a revenit in activitatea sportiva dupa o serie de probleme de sanatate si personale. Marian tinteste o medalie la Mondialele de la Londra la aparatul sau favorit, sariturile, dupa serile ghinioniste din finalele de la Atena si Beijing, unde povestea a parut a fi aceeasi, chiar si la patru ani diferenta.

Alaturi de el, mai tanarul Flavius Koczi, despre care nu se stie inca daca va face concurs de individual-compus la Londra sau daca va lua startul doar in finalele pe aparate, ne va tine cu siguranta cu sufletul la gura pe intreaga durata a competitiei nationale.

Photobucket
Daniel Popescu, medaliat cu argint (la Mondialele din 2007 de la Stuttgart) si bronz (la Europenele din 2008 de la Lausanne) este un candidat serios la sarituri pe plan mondial, motiv pentru care „incalzirea cu public” din sala de la Buzau va fi un pas important catre intrecerea mondiala.

Cosmin Popescu, Marius Berbecar si Robert Stanescu din echipa pentru Mondiale vor avea, astfel, sansa sa demonstreze antrenorului Nicusor Pascu faptul ca merita sa faca deplasarea in capitala Marii Britanii.

In concluzie, concursul va fi extrem de placut si de interesant de urmarit la sfarsit de saptamana, iar sportivii au nevoie alaturi de ei de un public cat mai numeros, mai ales ca, cel putin pentru fete, nu va mai exista nicio alta competitie pana la Campionatele Mondiale din luna octombrie. Asadar, haideti sa petrecem cateva zile minunate alaturi de ei in perioada 18-20 septembrie 2009, in Sala Sporturilor din Buzau!!! Cel putin echipa Fangymnastics va fi reprezentata de Mikeyy si Crisloregym la aceste Nationale si va va oferi informatii „la cald”.

Crisloregym

3 Responses to Prolog – Campionatele Nationale de Gimnastica Artistica ale Romaniei (Buzau, 18-20 septembrie)

 1. AuriB says:

  Multumesc Cris!Un articol excelent,ma gindeam ce i-a determinat pe cei din federatie sa mute nationalele,acum am aflat;dar ma intreb daca nu ar fi trebuit ca ei sa stie programul salii din Buzau inainte sa fixeze data pt. natoionale,dar asa e federatia noastra…
  Felicitari pentru articol.

 2. georgiana says:

  Felicitari pentru articol,ma bucur mult ca am dat de blogul vostru,as vrea sa stiu daca aveti cumva informatiii despre Razvan Selariu caci nu am mai auzit nimic de el de dupa olimpiada,doar ca a fost accidentat pt europene si nu era in forma la intrnationale…iar andreea grigore s-a retras?

 3. fangymnastics says:

  Buna Georgiana!
  Multumim pt aprecieri si speram sa ne vizitezi in continuare 😉

  Sa-ti raspund la intrebare:
  Razvan Selariu si Andreea Grigore s-au retras din gimnastica, din pacate!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.