Campionatele nationale de gimnastica ale Romaniei, Buzau 2009, concursul sperantelor

Asa cum s-a anuntat, concursul micilor gimnaste aduse la Buzau pentru a intregi competitia senioarelor a fost unul al sperantelor!

Viitorul gimnasticii romanesti s-a aratat initial temator, emotiv, sovaitor. In aceeasi masura, insa, viitorul gimnasticii romanesti a aratat ceea ce a cam lipsit in concursul senioarelor: pasiune, placere si ambitie!

Dupa ce in prima zi de concurs micile gimnaste au ratat (in special la paralele), au plans si au parut coplesite, ele au revenit a doua zi cu ambitia si capacitatea de mobilizare specifica varstei, demonstrandu-ne ca viitorul suna bine!

Asa cum era de asteptat, cele mai mari sperante se leaga de numele Larisei Iordache. Sportiva clubului Dinamo nu a fost departe de a se clasa inaintea colegelor senioare. Larisa a evoluat excelent la barna si sol. Ea  a prezentat la barna o noua combinatie flick+salt 360, precum si o pirueta dubla  si una dintre cele mai reusite coborari triplu surub, elemente care i-au adus  si cea mai mare nota a competitiei – 15.775 (in concursul de calificare de sambata), inclusiv cea mai mare dificultate, D=6.7. Aceeasi evolutie buna a avut-o si la sol, unde a imbinat elementele acrobatice dificile (Tsukahara echer, salt 900+2 salturi grupate inainte, dublu surub inainte, dublu echer) cu o coregrafie dinamica, frumos interpretata.

A avut evolutii foarte bune si la sarituri (Yurchenko 360 si ronda 180 salt grupat inainte) aratand potential si la acest aparat. Paralelele sunt inca punctul ei slab, desi Larisa continua sa-si imbunatateasca tinuta si dificultatea de la o competitie la alta. A prezentat la Buzau (cu success in a doua zi de concurs) o coborare Tsukahara echer (coborare mai rar intalnita, chiar si la nivel mondial). Pe langa talentul extraordinar Larisa a impresionat si prin grija cu care si-a sustinut colegele in timpul exercitiilor, avand indemnul potrivit pentru fiecare faza a evolutiilor colegelor ei. Probabil ca, dupa ce va castiga titlul de campioana olimpica absoluta peste cativa ani, Larisa va deveni o foarte buna antrenoare!

Cu siguranta a doua gimnasta ca valoare in acest moment in randul micilor sperante, este Diana Bulimar. Didi a incantat atat prin gimnastica valoroasa, cat mai ales prin carisma si cel mai frumos zambet! Diana a avut sala de partea ei in special la sol, dar si la barna, aparatul de care a parut sa-i fie teama. Diana a castigat duminica titlul la paralele si a impartit cu Larisa titlul la barna.

Toate celelalte mici gimnaste din concursul sperantelor au impresionat pozitiv la Buzau. Ele sunt: Andreea Tufa – campioana nationala de anul trecut la categoria a III-a, mezina Maria Balea – dragalasa concursului (locul 3 la sarituri), Ana Maria Baicu (locul 3 la paralele si la barna – unde executa o frumoasa pirueta dubla), Beatrice Margarit (locul 3 la sol: Tsukahara grupat, dublu echer, 900+salt grupat, triplu surub), Tatiana Geamparoiu.

Sperantele Romaniei ne-au dat incredere, antrenorii lor (Daniel Nistor, Cristi si Lacramioara Moldovan, Ramona Micu) ne-au aratat ca se poate, ramane ca cei in masura sa asigure toate conditiile pentru ca fetitele de azi sa se transforme in campioanele de maine! Talent exista!

Anna, prietena Fangymnastics

One Response to Campionatele nationale de gimnastica ale Romaniei, Buzau 2009, concursul sperantelor

  1. […] O alta realizare a fost ca am reusit (chiar daca doar in proportie de 66%) sa fim prezenti in Sala Sporturilor din Buzau si in Sala Polivalenta din Bucuresti, la Campionatele Nationale de Gimnastica ale Maestrilor si Maestrelor 2009 si, respectiv, la Internationalele de Gimnastica ale Romaniei 2010. De acolo am incercat sa transmitem propriile noastre impresii referitoare la cele intamplate in cadrul acestor concursuri de verificare. Pentru Campionatele Nationale 2009 am reusit chiar, datorita Iuliei, sa ajutam la difuzarea unui spot neoficial de promovare a competitiei. Iar la sfarsitul concursului Anna ne-a delectat cu doua articole bine punctate, unul referitor la competitia senioarelor si altul referitor la cea a junioarelor si sperantelor. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.