Doua finale – doua medalii

Prima zi a finalelor Campionatelor Europene de Gimnastica de la Berlin s-a dovedit a fi plina de surprize, mai ales placute.

In competitia baietilor, Flavius Koczi a reusit sa cucereasca medalia de argint la individual compus. Cu un mare potential si cu extrem de multa munca in spate, Flavius a fost la un pas de a asculta imnul de pe prima treapta a podiumului. Din pacate, organizarea Europenelor poate fi deseori (poate chiar prea des) un mare avantaj pentru gimnastii tarii gazde, astfel incat Flavius, spre dezamagirea fanilor gimnasticii mondiale, a trebuit sa ne zambeasca de pe a doua treapta a podiumului.

Rezultatele competitiei masculine:

1. Phillip Boy (Germania) – 88.875 puncte

2. Flavius Koczi (Romania) – 88.825 puncte

3. Daniel Purvis (Marea Britanie) – 88.350 puncte

3. Nikolai Kuksenkov (Ucraina) – 88.350 puncte

Competitia fetelor a fost mai mult decat surprinzatoare. Marea favorita, Aliya Mustafina (Rusia) a suferit o accidentare la genunchi la aterizarea sariturii Amanar, chiar in debutul competitiei, fiind nevoita sa se retraga din concurs. Totul a fost apoi un spectacol tensionat, in cadrul caruia podiumul nu mai era de mult un miraj.

Cele doua gimnaste ale noastre au avut un concurs curat, fara ratare sau greseli majore, reprezentand o surpriza mai mult decat placuta pentru fanii lor din intreaga lume. Cu ocazia acestui European am descoperit o Diana Chelaru care stie sa zambeasca deschis in timpul unei evolutii extraordinare la sol, o Diana ce arata extrem de mult fair-play si spirit de echipa, onesteanca dand dovada, totodata, de o stapanire de sine pe care cunoscatorii acestui sport nu ar fi prefigurat-o in 2009. Dupa un sol vivace, dupa o saritura vizibil mai curata decat de obicei si dupa exercitii noi pentru ea la paralele si barna, Diana se prefigura ca medaliata cu bronz.

Totusi, socotelile aveau sa fie schimbate, pentru ca Romania are ceea ce nu stiu sa aiba alta tara in lume in momentul de fata: o gimnasta ce renaste ca pasarea Phoenix exact atunci cand este nevoie sa fie asa. O pasare care zboara de mult pe scena gimnasticii mondiale: in 2010, la Birmingham, micuta pasare Phoenix prindea cu noroc, prin retragerea accidentatei Ana Porgras, finala la barna, pentru ca, la sfarsitul zilei, sa castige mult ravnita mdealie de aur. La un an distanta, Amelia Racea urca pe treapta a treia a podiumului, dupa ce un singur fir de ghinion ar fi aruncat-o in afara finalei la individual-compus (calificata a 22-a din 24 de gimnaste).

Rezultatele competitiei feminine:

1. Anna Dementyeva (Rusia) – 57.475 puncte

2. Elisabeth Seitz (Germania) – 56.700 puncte

3. Amelia Racea (Romania) – 56.600 puncte

4. Diana Chelaru (Romania) – 56.325 puncte

Ce a castigat Romania pe langa aceste medalii? Doua gimnaste de moral si un gimnast care, in sfarsit, primeste ceea ce merita de mult. Ce a vazut lumea gimnasticii astazi? Fair-play si o atitudine de mare campion din partea Dianei Chelaru si a Sandrei Izbasa. Ce am castigat noi, ca telespectatori? Un comentariu sportiv excelent dezvoltat de Alina Alexoi si Ramona Micu. Ce am castigat noi, fanii? Certitudinea ca echipa Romaniei incepe, in sfarsit, sa arate ca o echipa si speranta ca la Mondiale ne vom lupta pentru podium. Iar la Jocurile Olimpice poate chiar pentru aur.

Pana atunci…HAI, Romania!!!!

Maine, ora 14.30 – TVR 2 si Dolcesport 2 – prima zi a finalelor pe aparate. Sa le tinem pumnii stransi Dianei, Sandrei si lui Flavius!!!! Poate vom mai avea surprize placute,cine stie? Poate chiar mai mult decat placute!

Cu speranta, Fangymnastics

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.