Reguli de calificare la Jocurile Olimpice de la Londra 2012

“Cel mai important lucru la Jocurile Olimpice nu este sa castigi ci sa participi, asa cum in viata nu conteaza triumful ci lupta. Esential nu este sa cuceresti ci sa lupti bine”. Aceste cuvinte reprezinta atat idealurile enuntate de Coubertain, cat si un simbol al intrecerilor olimpice. Sportivii din toate colturile lumii asteapta momentul in care visul de a fi olimpic va deveni realitate. Participarea la o editie a Jocurilor Olimpice reprezinta pentru fiecare sportiv o performanta greu de egalat, iar daca aceasta experienta este incununata cu laurii olimpici, atunci totul se transforma intr-un moment de neuitat, o amintire care va dainui in mintea tuturor. Distinctia de campion olimpicĀ  reprezinta, poate, absolutul in materie de performante sportive.

Continuare articolului, pe care l-am scris, o puteti citi (AICI) in numarul al doilea al revistei TARE (de la pagina 63)

Mikeyy

One Response to Reguli de calificare la Jocurile Olimpice de la Londra 2012

  1. Giani says:

    Romanii nostri au dovedit ca au potential la toate Jocurile Olimpice. Pacat ca nu se investesc bani in asa ceva. Ei ce mai aduc un renume tarii in afara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.