[GHID] Campionatul European de gimnastica artistica feminina – Sofia

Intre 12 si 18 mai, Sofia, capitala Bulgariei, va fi gazda editiei din acest an a Campionatelor Europene de gimnastica artistica feminina. Aproximativ 288 de gimnaste, senioare si junioare, reprezentand 37 de tari europene, vor concura pentru medaliile puse in joc.

2014 European Championships Sofia

Romania va fi reprezentata in intrecerea continentala de 5 senioare si 5 junioare. Componenta echipelor urmeaza a fi confirmata oficial pana la sfarsitul saptamanii viitoare, insa conform listelor publicate de Uniunea Europeana de Gimnastica, Romania a inscris in concurs urmatoarele sportive: Larisa Iordache, Diana Bulimar, Andreea Munteanu, Stefania Stanila si Silvia Zarzu (senioare) si respectiv Laura Jurca, Andreea Iridon, Andra Stoica, Anda Butuc si Asiana Peng Andreea Daniela Ciurusniuc (junioare). Rezervele celor doua echipe sunt Ana Maria Ocolisan si Asiana Peng.

Programul de concurs:

Luni, 12 mai: Antrenamentul oficial pe podiumul de concurs al junioarelor (10:00 – 19:30);

Marti, 13 mai: Antrenamentul oficial pe podiumul de concurs al senioarelor (10:00 – 19:30);

Miercuri, 14 mai: Calificari junioare, concurs care include si finala pe echipe

 • 10:00 – 12:00 – Subdiviziunea I (ISR, HUN, SLO, DEN, AZE-BLR, AUT, IRL);
 • 12:10 – 14:10 – Subdiviziunea II (GEO-LUX, BUL, NOR, ESP, LTU-CYP, FIN, BEL, SWE-SVK);
 • 15:20 – 17:20 – Subdiviziunea III (ISL, POR, LAT-CRO, CZE, TUR, GRE, POL, SUI);
 • 17:30 – 19:30 – Subdiviziunea IV (FRA, NED, RUS, GER, ROU, UKR, GBR, ITA).

Joi, 15 mai: Calificari senioare

 • 10:00 – 12:00 – Subdiviziunea I (NOR, AZE, FIN, SWE, BUL, CZE, UKR, LAT);
 • 12:10 – 14:10 – Subdiviziunea II (LUX-LTU, DEN, SLO-SRB, CRO, AUT, SUI, GRE, GEO-CYP);
 • 15:20 – 17:20 – Subdiviziunea III (IRL, ISL, BLR, POR-TUR, HUN, POL, SVK-POL, NED);
 • 17:30 – 19:30 – Subdiviziunea IV (GER, RUS, ROU, BEL, ESP, GBR, FRA, ITA);

Vineri, 16 mai: Finala junioarelor la individual compus (15:00 – 17:00);

Sambata, 17 mai: Finala pe echipe a senioarelor (15:00 – 16:40);

Duminica, 18 mai: Finale pe aparate (junioare + senioare)

 • 09:30 – 10:00 – Finala la sarituri (junioare);
 • 10:05 – 10:30 – Finala la paralele (junioare);
 • 10:50 – 11:20 – Finala la barna (junioare);
 • 11:25 – 11:55 – Finala la sol (junioare);
 • 14:00 – 14:30 – Finala la sarituri (senioare);
 • 14:30 – 14:55 – Finala la paralele (senioare);
 • 15:20 – 15:50 – Finala la barna (senioare);
 • 15:50 – 16:20 – Finala la sol (senioare).

Link-uri utile:

 • Regulamentul general al competitiei (directive) – link;
 • Tragerea la sorti pentru ordinea de intrare in concurs – link:
 • Lista nominala a gimnastelor inscrise de fiecare federatie, cu mentiunea ca aceasta lista nu reprezinta neaparat o confirmare oficiala a delegatiilor – link;
 • Pagina de rezultate/liste de start Longines – link;
 • Aplicatia minune, asa cum ne place noua sa-i spunem, pentru note in timp real – link.

Cum urmarim Europenele de gimnastica de la Sofia?

TVR2 si TVR-HD vor asigura transmisiunea in direct a finalelor senioarelor de sambata (17 mai), incepand cu ora 15:00, si duminica (18 mai), incepand cu ora 14:00. Promo-ul TVR pentru Campionatele europenele de Sofia poate fi urmarit mai jos sau pe Youtube.

Totodata, Uniunea Europeana de Gimnastica a anuntat pe contul oficial de Twitter ca finalele vor putea fi urmarite si online – link. EBU (European Broadcasting Union) a lasnsat o aplicatie mobila pentru acoperirea mai multor evenimente sportive, printre care se regaseste si Europeanul de gimnastica din acest an. Denumita “EUROVISION Sports Live“, aplicatia este disponibila in App Store pentru iPad, iPhone si iPod Touch, dar si in Google Play Store pentru smartphone-urile cu Android sau pentru tablete. Mai multe informatii puteti gasi aici.

Site-ul oficial al competitiei (link), dar si site-ul UEG (link) vor oferi celor interesati rezultate, liste de start si multe alte informatii din timpul concursului.

De asemenea, blogul nostru – Fangymnastics – va fi prezent la Sofia si va va oferi informatii in timp real de la fata locului. Ne puteti urmari pe pagina noastra de Facebook (link) sau pe Twitter (link).  Primele vesti vor fi postate incepand de miercuri (14 mai) de la ora 17:30, atunci cand junioarele noastre vor intra in concurs. Nu vom fi singuri. Alaturi de noi ii vom avea pe prietenii nostri de la Puzzle Gymnastics (Website | Facebook) si nu numai.

Hashtag-ul oficial al competitie este #EchSofia2014.

Articol in curs de actualizare…

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.