Secret US Classic 2014 – cateva impresii

Neoficial, luna august marcheaza startul competitional pentru a doua jumatate a anului. Pregatirile pentru Campionatele Mondiale din toamna au intrat pe ultima suta de metri, iar toata lumea lucreaza pentru a-si finisa integralele, acelea pe care le au in plan pentru intrecerea mondiala din China.


Simone Biles (c) USA Gymnastics

Secret US Classic, competitia premergatoare Campionatelor Nationale SUA, a avut loc aseara in Hoffmann Estates. Astfel, am avut sansa sa le vedem la lucru pe cele mai importante gimnaste ale momentului in Statele Unite. Capul de afis a fost tinut, bineinteles, de Simone Biles si Kyla Ross. Insa, misiunea Marthei Karolyi va fi putin mai grea anul acesta pentru ca va trebui sa alinieze la start o echipa formata din 6 gimnaste, iar baza de selectie este formata, in mare parte, din gimnaste fara prea multa experienta internationala. Si cum bine stim, cheia succesului in opinia Marthei, demonstrata de altfel, sta in endurance.

Biles si Ross – stalpii de rezistenta in 2014

Simone Biles a dominat intreg concursul, dand dovada de o dispozitie competitionala de zile mari. Exercitiul ei la sol, aparat la care este si campioana mondiala en-titre, a fost momentul zilei. Nu numai ca a prezentat cel mai greu integral din intreg concursul, dar a reusit sa impresioneze si la partea de executie, lipind toate cele patru diagonale. Si vorbim aici de elemente cu un grad foarte mare de dificultate: Silivas (tsukahara dubla), Biles (dublu intins cu 180 grade intoarcere pe ultimul salt), dublu intins sau tsukahara (dublu salt inapoi grupat cu intoarcere 360).

Kyla Ross nu a impresionat neaparat prin dificultate, ci si-a respectat blazonul de gimnasta constanta, care incearca sa lase cat mai putine zecimi arbitrelor. A avut executii curate si sigure, ceea ce i-a si adus pozitia a doua in clasamentul la individual compus. Daca la paralele si barna are armele necesare pentru a se bate de la egal la egal cu Simone, la sarituri si sol pierde, insa, mult teren. Momentan Kyla este mai mult o gimnasta de echipa, pe care te poti baza fara probleme la toate cele patru aparate. Poate avea un cuvant de spus si la nivel individual, insa fara a fi un prag de neintrecut pentru adversare.

Cine/ce mi-a mai atras atentia…

McKayla Skinner nu mi-a atras atentia in mod deosebit. Daca ar fi dupa mine nici nu as vrea sa participe la Mondiale, insa anul acesta are o sansa destul de mare. Sariturile si solul sunt aparatele unde Skinner poate avea un cuvant de spus. La sarituri a prezentat o saritura Cheng (ronda – flic 180 grade – salt inainte intins cu un surub si jumatate) si un Yurchenko intins cu doua suruburi (cu potential de Amanar), iar la sol a impresionat la partea acrobatica cu un dublu intins cu doua suruburi, executat pe prima linia. Rezistenta fizica nu pare a fi punctul ei. Nu este prima data cand o vad ca nu-si poate duce la capat solul, de altfel un exercitiu foarte solicitant. Cum ramane cu endurance-ul?

Eleva lui Chow, Rachel Gowey, poate fi o varianta pentru echipa, la sarituri si barna. Cu toate ca aseara a ratat Amanarul, Martha are incredere ca data viitoare va fi mult mai bine. Barna este punctul ei forte, insa nici la sol nu este de neluat in seama. Fara indoiala Gowey este un nume de tinut minte, un nume pe care avem sanse sa-l regasim pe lista de Mondiale.

Madison Kocian a invins-o pe Kyla Ross la ultimul cantonament de la ferma Karolyi, insa aseara a concurat la doar doua aparate – paralel si barna. Cu toate ca la barna nu prea a fost ziua ei, ratand un salt apel chiar in debutul integralului, la paralele a obtinut una dintre cele mai bune note. Ramane de vazut care va fi parcursul ei in urmatoarea perioada. Pentru a-i putea atrage atentia Marthei are nevoie de un concurs foarte bun la Nationalele de la sfarsitul acestei luni. Sfatul meu ar fi sa atace toate cele patru aparate si sa demonstreze ca poate sa o invinga pe Ross si intr-un concurs oficial. Perspectivele ei s-ar schimba peste noapte.

Un nume mai putin cunoscut, eu recunosc ca nu am mai auzit de aceasta gimnasta, insa care mi-a atras atentia la paralele. Ashton Locklear este numele ei, iar pana anul acesta s-a luptat cu foarte multe probleme de sanatate (o accidentare la spate si multiple probleme la genunchi,  asa cum aflam chiar de la ea, in interviul realizat de Gymnastike). In concursul de aseara a prezentat la paralele un exercitiu competitiv cu o dificultate 6.60. A fost fara indoiala un festival de stalder-uri apropiate si tranzitii, in diferite combinatii,  motiv pentru care a reusit sa stranga foarte multe zecimi valoroase. Nu a stat rau nici la executie!

Structura integralului ei:

  • Stalder apropiat cu 360 pe bara mica + Shaposhnikova (din stalder);
  • Salt Pak + Shaposhnikova (din roata pe talpi);
  • Trecere in stand pe maini cu 180 pe bara mica + sub-balansare prin stalder pe bara mare;
  • Stalder apropiat cu 180 + desprindere Jaeger;
  • Tsukahara la coborare.

Ce urmeaza pentru gimnastele din SUA?

Cu siguranta Secret US Classic a fost un test bun pentru toti cei implicati in gimnastica din Statele Unite. Martha si-a facut o prima impresie, gimnastele si antrenorii stiu exact unde mai trebuie sa lucreze pentru ca evolutiile de la sfarsitul acestei luni sa fie si mai bune, iar noi am mai tras putin cu ochiul la adversari. Dupa Nationalele SUA de la Pittsburgh (20 – 24 august 2014) va fi anuntat lotul de gimnaste care va intra in cantonament la ferma Karolyi, in perspectiva Mondialelor din China (03 – 13 octombrie 2014). Cu alte cuvinte: the game is ON!

BONUS: doua interviuri ce merita urmarite: McKayla Maroney si Martha Karolyi

Video: USA Gymnastics & Gymnastike

Foto: USA Gymnastics

Rezultate complete aici.

Mihai

2 Responses to Secret US Classic 2014 – cateva impresii

  1. LaVoix says:

    Kyla Ross are o gimnastica destul de plictisitoare. Nimica ce sa zica ‘wow’. Totul merge pe o linie dreapta si atat.

  2. […] Intre 31 iulie – 2 august s-a desfasurat Secret US Classic, ultima etapa de calificare pentru Campionatele Nationale ale SUA. Competitia senioarelor a fost castigata de Simone Biles (61.7 puncte), urmata de Kyla Ross (60.05 puncte) si Maggie Nichols (57.6 puncte) – rezultate complete. Pe larg despre Classics am scris aici. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.