GymNews – 05 august 2014

Activitate competitionala

Intre 31 iulie – 2 august s-a desfasurat Secret US Classic, ultima etapa de calificare pentru Campionatele Nationale ale SUA. Competitia senioarelor a fost castigata de Simone Biles (61.7 puncte), urmata de Kyla Ross (60.05 puncte) si Maggie Nichols (57.6 puncte) – rezultate complete. Pe larg despre Classics am scris aici.


(c) USA Gymnastics – Facebook

Inregistrari video: competitia junioarelor | competitia senioarelor | antrenament oficial.

Fotografii: sperante | junioare | senioare.

Interviuri: Simone Biles | Kyla Ross (inainte si dupa competitie) | Maggie Nichols | Rachel Gowey | Jordan Chiles | Norah Flatley | Nia Dennis | Deanne Soza.

Jocurile Commonwealth-ului au fost dominate de echipele Angliei atat in concursul feminin cat si in cel masculin. In concursul fetelor, Anglia a castigat aurul la echipe, urmata de Australia si Tara Galilor, toate cele 3 medalii in concursul individual compus (Claudia Fragapane, Ruby Harrold, Hannah Whelan), aurul la sarituri, sol (Claudia Fragapane) si paralele (Rebecca Downie) si bronzul la barna (Ruby Harrold). Rezultate complete.

Rezumate ale tuturor zilelor de concurs – link.

Comentarii amuzante ale participantilor la Jocurile Commonwealth-ului – link.

Intre 31 iulie – 03 august s-au desfasurat Campionatele Nationale ale Braziliei. Competitia senioarelor a fost castigata de Danielle Hypolito, iar cea a junioarelor de Flavia Saraiva. Jade Barbosa a castigat competitia la sarituri, Letitia Costa la paralele, iar Danielle Hypolito s-a impus la barna si sol – rezultate complete.

Romania

Lotul feminin de gimnastica a reluat antrenamentele la Izvorani. Fetele se pregatesc cu gandul la Campionatele Mondiale din toamna. Diana Bulimar are un sol nou, pus la punct in timpul cantonamentului din Suedia, iar toate fetele lucreaza la elemente noi.

Sedinta foto cu Nadia Comaneci promovand emisiunea in al carei juriu va fi in Anglia. (link)

Larisa Iordache in imagini. (link)

Daniela Sofronie se implica in proiectul ”Tara, tara vreme campioane!” (interviu – articol)

La 26 de ani dupa ce a castigat 6 medalii olimpice, dintre care 3 de aur, Daniela Silivas inca poate executa faimoasa urcare pe barna, care ii poarta numele:

Ionut Todor, participant alaturi de echipa Romaniei la Cupa Mondiala de la Berlin si la Campionatele Europene de Juniori, se afla din iulie in teste la lotul national de seniori, iar din septembrie va fi transferat definitiv. Lotul de seniori este format acum din 14 sportivi. (sursa)

Statele Unite

McKayla Maroney, prezenta in public la Secret US Classics, explica faptul ca revenirea prea rapida dupa accidentarile din 2012-2013 au dus la aparitia unei tendinite si ca prefera sa astepte pentru a-si rezolva complet problemele de sanatate inainte de a reveni in competitii, cel mai probabil in 2015. (video)

Interviu cu Martha Karolyi despre modul in care s-au prezentat fetele la Secret US Classic si maniera in care va fi aleasa echipa pentru Campionatele Mondiale.

Simone Biles sarind in bratele McKaylei Maroney – link.

Un nou episod din seria Behind the Team, ce aniverseaza 30 de ani de la castigarea titlului olimpic absolut de catre Mary Lou Retton si prezinta interviuri de la American Cup 2014 – link.

Interviu cu Mary Lou Retton la 30 de ani de la castigarea medaliei de aur la Jocurile Olimpice de la Los Angeles (1984).

Simone Biles a ales UCLA pentru a-si urma cursurile universitare. (sursa)

Gabby Douglas, care acum se antreneaza in Ohio, a anuntat ca nu va participa la Campionatele Nationale ale SUA, amanandu-si revenirea in competitii pentru anul viitor. (sursa)

Laurie Hernandez, una dintre sperantele americanilor pentru Rio 2016, a suferit o accidentare la genunchi in timp ce realiza o saritura Yurchenko cu doua suruburi. Ea va avea nevoie de aproximativ 6 luni pentru a-si reveni. (sursa)

Brenna Dowell a suferit o entorsa, motiv pentru care a concurat doar la paralele la Secret US Classic. (sursa)

Peyton Ernst, Madison Kocian si Lexie Priessman cel mai probabil nu vor participa la Campionatele Nationale toate suferind accidentari. Lista completa de participante la Campionatele Nationale aici.

Rusia

Ekaterina Kramarenko este in revenire dupa ce a fost bolnava de pancreatita si urmeaza un program special de antrenament. Tatiana Nabieva a revenit la antrenamente deoarece echipa avea nevoie de ea, iar dupa Cupa Rusiei va decide viitorul ei in acest sport. Ksenia Afanasyeva abia a reinceput antrenamentele, Viktoria Komova inca nu si-a recuperat in intregime exercitiul la paralele si abia a inceput sa se antreneze la barna, iar Shelgunova este inca in recuperare (sursa)

Viktoria Komova ar putea rata participarea la Campionatele Mondiale deoarece regulile interne ale Rusiei cer ca o gimnasta sa concureze la cel putin doua aparate pentru a se putea califica in echipa. La Cupa Rusiei, Komova va concura cel mai probabil doar la paralele, ea incepand antrenamentele la barna si salturile acrobatice abia de cateva zile (interviu)

Scurta prezentare a echipelor masculine ce vor participa la Cupa Rusiei link.

Anastasia Grishina a reluat antrenamentele, dar nu s-a intors inca in cantonament. (video)

China

Yao Jinnan s-a accidentat la glezna, dar momentan nu se cunosc mai multe detalii sau durata recuperarii. (sursa)

International

Dipa Karmakar (India) a reusit sa aterizeze saritura Produnova (nota de plecare 7.0) in cadrul finalei la sarituri a Jocurilor Commonwealth-ului pentru a castiga prima medalie -bronz – la acest nivel, la gimnastica artistica feminina, pentru tara sa:

Flavia Saraiva va reprezenta Brazilia la Jocurile Olimpice ale Tineretului deoarece Rebecca Andrade s-a accidentat usor si este in recuperare.

Japonia si-a numit echipa feminina pentru Campionatele Mondiale ce se vor desfasura in octombrie in China – Yu Minobe, Asuka Teramoto, Mai Murakami, Natsumi Sasada, Inoue Wakana si Hitaiwa Yuna.

Rebecca Tunney, absenta de la Jocurile Commonwealth-ului, s-a accidentat dupa Campionatele Europene si va rata restul sezonului.

Sam Oldham (Marea Britanie) s-a accidentat la glezna in timpul Jocurilor Commonwealth-ului. (sursa)

Kenzo Shirai antreneaza o saritura Yurchenko intins cu 3 suruburi si jumatate (video)

Nadine Jarosch (Germania) a suferit o ruptura de ligamente la genunchiul stang in timpul unei coborari de la paralele (Tsukahara). Aceasta este a doua accidentare de acest gen la acelasi picior, dupa cea suferita in timpul antrenamentelor pe podium la Campionatele Nationale ale Germaniei in 2013 (sursa)

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.