GymNews – 12 ianuarie 2017

Acum, la inceput de 2017, reactivam una dintre sectiunile blogului nostru. Este vorba de #GymNews, sau altfel spus – centralizarea celor mai importante si relevante stiri despre gimnastica artistica. Avem in fata un nou an competitional si un nou drum olimpic, al carui destinatie va fi reprezentata de Jocurile Olimpice de la Tokyo, din anul 2020.

Sa incepem, zic, cu primele noutati ale anului 2017:

Biletele pentru Campionatele Europene de gimnastica artistica au fost puse in vanzare. Dupa cum probabil stiti deja, Europenele din acest vor fi gazduite de tara noastra, la Cluj Napoca, in perioada 19 – 23 aprilie. Pentru bilete, click aici.

382 de jurnalisti sportivi ,din 110 tari, i-au acordat votul majoritar lui Simone Biles, cvadrupla campioana olimpica de la Rio,  in cursa pentru “Sportiva anului 2016”, titlu acordat de catre Asociatia Presei Sportive Internationale. Astfel, Biles devine prima gimnasta care primeste aceasta prestigioasa distinctie. Totodata, trebuie sa mentionam ca gimnastica nu a mai avut pana acum reprezentanti in top 3-ul AIPS.

La inceputul anului, noul presedinte al Federatiei Internationale de Gimnastica, domnul Morinari Watanabe, a transmis o urare comunitatii gimnasticii pentru anul 2017.  “In ceea ce ma priveste, eu sunt din Japonia, tara Soarelui Rasare. Imi doresc sa aduc o noua raza de soare familiei gimnasticii. Pentru sloganul anului 2017, propunerea mea pentru gimnastica ar fi PROVOCAREA. Sunt pregatit sa raspund provocarii de a forma o noua Federatie Internationala si mi-as dori ca voi toti sa-mi fiti alaturi”, a declarat domnul Morinari.

Ramanand in zona oficialilor FIG, presedintele Comitetului Tehnic feminin, doamna Donatella Sacchi, a declarat intr-un interviu pentru revista International Gymnast ca isi doreste sa pastreze gimnastica un sport frumos: ”Mi-as dori sa ma lupt in continuare pentru o competitie fair, sa le putem oferi arbitrilor posibilitatea si încrederea de a da notele corecte. As dori sa imbunatatesc colaborarea dintre arbitrii si antrenori, sa nu mai existe discutii si disensiuni”. Declaratii ei, pe larg, aici.

Prima mare competitie a anului 2017 va fi traditionala etapa de cupa mondiala ”AT&T American Cup”. Editia din acest an va avea loc in Newark (New Jersey, SUA), pe data de 04 martie 2017, si va alinia la start urmatorii sportivi:

  • concursul feminin:  Elsabeth Black (Canada), Xie Yufen (China), Melanie de Jesus dos Santos (Franta), Rebecca Tunney (Marea Britanie), Kim Bui (Germania), Asuka Teramoto (Japonia), Eythora Thorsdottir (Olanda) si Ragan Smith (SUA);
  • concursul masculin: Sun Wei (China), Sam Oldham (Marea Britanie), Lukas Dauser (Germania), Ryohei Kato (Japonia), Bart Deurloo (Olanda), Eddy Yusof (Elvetia), Oleg Verniaiev (Ucraina) si Sam Mikulak (SUA).

Calendarul principalelor competitii in 2017 poate fi consultat aici.

Intr-un interviu pentru Gazeta Sporturilor, Catalina Ponor a  trasat in linii mari planurile pentru anul 2017, in special pentru Campionatele Europene de la Cluj. Sportiva noastra va renunta pentru moment la paralele, si implicit la sansa de a concura la individual compus, insa se va concentra pe sansele unei alte finale individuale, cea de la sarituri. Pentru a putea face acest lucru, Catalina va trebui sa pregateasca o a doua saritura, conform regulilor impuse de Codul de Punctaj. De-a lungul carierei ei, Catalina a prezentat in marile competitii o singura saritura, un Yurchenko intins cu doua suruburi (5,80 dificultate pe vechiul cod si 5.40 pe codul care a intrat in vigoare incepand cu anul 2017).

Asa cum mentionam in articolul cu rezumatul anului 2016, gimnastica masculina din Romania, cu toate ca nu a obtinut vreun rezultat notabil, a reusit sa lase o impresie generala buna. Pentru lotul masculin al Romaniei exista sperante certe de progres. Trebuie doar sa fim alaturi de ei, asa cum ne indeamna si Andrei Muntean, intr-o postare pe pagina lui oficiala de Facebook:

 Pana data viitoare, la cat mai multe vesti bune! 🙂

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.