Gimnastica artistica romaneasca la Festivalul Olimpic al Tineretului European, Gyor 2017

In perioada 25 – 29 iulie 2017, orasul Gyor (Ungaria) va fi gazda celei de-a XIV-a editiii a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE/EYOF). Aproximativ 200 de gimnasti vor avea sansa de a participa pentru prima data la o competitie organizata sub egida CIO, in spiritul intrecerilor olimpice.

Romania la FOTE 2017

Romania va fi reprezentata in concursul de gimnastica de la FOTE de o delegatie formata din 6 sportivi. Astfel, in intrecerea feminina le vom avea pe Denisa Golgota, Iulia Berar si Nica Ivanus, in timp ce la baieti ne vom baza pe Rafael Szabo, Razvan Marc si Eduard Gavrila.

Programul competitional:

  • Marti, 25 iulie: concursul de calificare al baietilor + finala pe echipe;
  • Miercuri, 26 iulie: concursul de calificare al fetelor + finala pe echipe;
  • Joi, 27 iulie: finala la individual compus (fete & baieti);
  • Vineri, 28 iulie: finalele pe aparate la sarituri si paralele (fete) si, respectiv, sol, cal cu manere si inele (baieti);
  • Sambata, 29 iulie: finalele pe aparate la barna si sol (fete) si, respectiv, sarituri, paralele si bara (baieti).

Cel mai asteptat concurs va fi cel pe echipe, acolo unde fiecare scoala de gimnastica va incerca sa-si demonstreze valoarea. De-a lungul timpului, gimnastii romani au inregistrat rezultate frumoase la FOTE, castigand medalii atat in competitia pe echipe, cat si individual. Mai jos o situatie a clasarilor echipelor romanesti, in trecutul apropiat, la ultimele 4 editii FOTE:

  • 2009: medalie de argint (fete) si medalie de bronz (baieti);
  • 2011: medalie de argint (fete) si locul 4 (baieti);
  • 2013: medalie de bronz (fete) si locul 19 (baieti);
  • 2015: locul 4 (fete) si locul 16 (baieti).

Cei mai reprezentativi sportivi participanti

13335809_1208927819147589_4275441689686552175_nFara indoiala, Denisa Golgota este unul dintre cele mai importante nume in randul sportivilor participanti la FOTE. Gimnasta noastra este tripla medaliata la editia de anul trecut a Campionatelor Europene de juniori, de la Berna, aurul european la sol fiind cel mai reprezentativ rezultat al ei.

Ca de fiecare data, echipa Rusiei va atrage cu siguranta atentia si va reusi sa-si impuna traditia si valoarea. Asadar, vom fi cu ochii pe Varvara Zubova, Ksenia Klimenko si Angelina Simakova. Delegatia Italiei arata, de asemenea, interesant prin gemenele D’Amato (Alice si Asia) si Elisa Iorio.

In competitia masculina, toti ochii vor fi gimnastii britanici, care-si continua ascensiunea ultimului deceniu si ne propun de fiecare data noi nume. De aceasta data, ii vom putea urmari pe Jamie Lewis, Pavel Karnejenko si Jake Jarman. O alta mentiune – rusul Sergei Naidin, campionul european de juniori la cal cu manere.

Site-ul oficial al competitiei de la Gyor  – click AICI.

Mult succes tuturor participantilor! Hai, Romania!

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.