[FOTE 2017] Romania intrecuta de Georgia la gimnastica feminina | 4 locuri in finalele individuale

Nu credeam ca voi ajunge sa traiesc ziua in care gimnastica artistica romaneasca va ajunge sa fie intrecuta si de Georgia. Tot respectul pentru oricine practica acest sport, apreciez efortul si determinarea, insa la trecutul Romaniei si la ceea ce reprezinta (sau a reprezentat) aceasta scoala de gimnastica in dezvoltarea acestui sport si mai ales in istoria lui, nu pot sa concep un asemenea rezultat. Georgia, o tara care s-a prezentat la start cu doar 2 gimnaste.

Astfel, Romania termina concursul feminin pe echipe pe locul 10, probabil cea mai slaba clasare a noastra in istoria acestei competitii. In 2015 terminam pe locul 4, iar in trecut, eram o prezenta constanta pe podium.

Singura consolare, cu toate ca in aceste momente e realmente nesanatos sa cautam consolari, sa  ne imbatam cu apa rece, ci  sa sapam dupa solutii si sa luam decizii, este faptul ca am simtit pentru cateva momente nostalgia trecutului in timpul rotatiei de la barna. Parca barna s-a ambitionat ea mai mult decat ne ambitionam noi, ca sistem sportiv, si a tras pana la capat sa iesim cu fruntea sus, sa iesim din concurs demni de statutul pe care il aveam la un moment dat pe acel teritoriu de doar 10 cm latime. Barna a fost intotdeauna una romaneasca, a fost tiebreak-ul atat de multor performante istorice, a fost asul nostru din maneca.  Si de aceasta data, am simtit acel tremur al aparatului, care ne-a impins spre linia de sosire.

Avem 2 gimnaste calificate in finala de la barna (Nica Ivanus si Iulia Berar), plus un loc in finala de la sarituri si individual compus, prin Denisa Golgota.

In rest, ne zbatem si ne chinuim fara directie si destinatie. Echipa Romaniei incepe sa nu mai conteze. Si e trist! 🙁

Rezultatele fetelor noastre de astazi:

 SARITURIPARALELEBARNASOL
BERAR IULIA11.90010.150/4.4013.200/5.2012.700/4.60
GOLGOTA DENISA14.20011.300/4.6013.100/5.4012.150/5.20
IVANUS NICA13150-13.700/5.5012.100/5.10

Rezultate complete: echipe | individual compus | sarituri | paralele | barna | sol.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.