[FOTE 2017] Denisa Golgota – medalie de argint in finala la sarituri (video)

logo-gyor-2017-1

Finalele pe aparate de la Festivalul Olimpic al Tineretului European au debutat cu prima medalie pentru Romania. Cu doua sarituri executate bine, in pragul mediei 9.0, Denisa Golgota a reusit sa se claseze pe pozitia secunda a podiumului, castigand medalia de argint. Reamintim faptul ca Denisa este si vice-campioana europeana de junioare la acest aparat, distinctie obtinuta anul trecut la Europenele de la Berna.

Prima saritura prezentata de Denisa in finala de la Gyor a fost o ronda-flic, salt inapoi intins cu doua suruburi (dificultate 5.40), iar pentru cea de-a doua a decis sa pluseze fata de calificari, optand pentru o saritura din grupa Tsukahara cu un surub in pozitie intinsa (dificultate 4.80).

Multumita lui Adi Meleanca (GymLugoj) avem si inregistrarile video cu sariturile Denisei.

Podiumul la sarituri feminin:

  1. Valeria Saifulina (Rusia) – media 14.149;
  2. Denisa Golgota (Romania) – media 14.033;
  3. Asia D’Amato (Italia) – media 14.016.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *