[FOTE 2017] Denisa Golgota – medalie de argint in finala la sarituri (video)

Finalele pe aparate de la Festivalul Olimpic al Tineretului European au debutat cu prima medalie pentru Romania. Cu doua sarituri executate bine, in pragul mediei 9.0, Denisa Golgota a reusit sa se claseze pe pozitia secunda a podiumului, castigand medalia de argint. Reamintim faptul ca Denisa este si vice-campioana europeana de junioare la acest aparat, distinctie obtinuta anul trecut la Europenele de la Berna.

Prima saritura prezentata de Denisa in finala de la Gyor a fost o ronda-flic, salt inapoi intins cu doua suruburi (dificultate 5.40), iar pentru cea de-a doua a decis sa pluseze fata de calificari, optand pentru o saritura din grupa Tsukahara cu un surub in pozitie intinsa (dificultate 4.80).

Multumita lui Adi Meleanca (GymLugoj) avem si inregistrarile video cu sariturile Denisei.

Podiumul la sarituri feminin:

  1. Valeria Saifulina (Rusia) – media 14.149;
  2. Denisa Golgota (Romania) – media 14.033;
  3. Asia D’Amato (Italia) – media 14.016.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.