Campionatele Nationale pe echipe ale junioarelor – nivelul 3

Asa cum scria si Mihai aici week-end-ul acesta s-au desfasurat Campionatele Nationale pe echipe ale junioarelor. Pentru mine a fost primul concurs national de junioare vazut live si concluzia a fost simpla: mai vreau!

Prima zi, joi, a fost cea de acomodare, cand fetitele participante au avut primul contact cu aparatele si cu suprafata de concurs. Datorita prietenilor nostri de la Puzzle, am invatat usor-usor o mare parte din numele fetitelor si m-am pregatit sufleteste pentru concursul de a doua zi. Voi povesti aici cateva impresii din concursul junioarelor de nivel 3, despre celelalte categorii povestindu-va deja Mihai in articolul mentionat mai sus.

In ceea ce priveste concursul fetitelor de nivel 3, s-au prezentat in concurs patru echipe: Steaua, CSSG Focsani, CSS Barlad si Dinamo. Steaua a aliniat la start patru gimnaste, in timp ce fiecare din celelalte trei echipe au avut in componenta cate trei gimnaste.

In clasamentul neoficial la individual-compus lupta pentru primul loc s-a anuntat inca de la inceput a fi intre Iulia Berar (CSM Arad), Ana Maria Puiu (CSSG Focsani) si Maria Pana (Dinamo), care au impresionat inca din antrenamente: Iulia Berar printr-o executie superba, o pirueta dubla Scorpion la sol, pirueta simpla Scorpion la barna si un integral foarte frumos la paralele; Maria Pana printr-un integral dificil la barna (saritura cuib); Ana Maria Puiu cu tinuta frumoasa si dificultate buna a exercitiilor. Din pacate toate cele trei favorite au avut ratari: Ana Puiu la barna, Iulia Berar la barna si sarituri si Maria Pana la sarituri, barna si sol. Cu toate acestea, Maria Pana a avut executie mai frumoasa decat in antrenamente, iar executia Iuliei Berar iti aduce aminte de ce iubesti atat de mult gimnastica.

In conditiile acestor ratari concursul a fost deschis, remarcandu-se multe dintre fetite:

Teodora Teodoru (Bacau) a adunat 3 ratari in primele doua rotatii (una la paralele si doua la barna), insa a stralucit la sol, cu salt dublu grupat pe prima linie si cu toate elementele reusite;

Gianina Dan (Timisoara) a impresionat prin executie, este si ea o gimnasta intinsa si frumoasa;

Coleen Tataru (Bacau) a facut un concurs curat la toate aparatele si a terminat in mod surprinzator pe locul trei in clasamentul neoficial. Cu o executie sigura si o pirueta cu piciorul la 180 de grade superba la barna, Coleen a dovedit ca este o gimnasta cu psihic de concurs;

Fetitele de la Barlad mi-au placut in mod deosebit, dupa primele doua aparate (barna si sol) asteptandu-ma chiar sa se lupte pentru prima treapta a podiumului pe echipe, desi dificultatea exercitiilor parea sa fie sub cea a celorlalte echipe. Maria Lupu, Teodora Manolache si Teodora Grigore m-au impresionat cu zambetele de dupa fiecare exercitiu si prin executie (mult peste asteptarile mele la toate cele patru aparate, inclusiv la partea artistica), toate integralele fiind executate cu multa siguranta. Echipa Barladului nu a avut nici o ratare, numarand doar o iesire din covor la sol, o aterizare pe linie si cativa pasi la aterizari. Maria Lupu a avut una dintre cele mai frumoase coregrafii la sol, pe Hava Naghila. Teodora Grigore a avut combinatie de pirueta dubla cu piciorul la 90 de grade (picior cazut)+ pirueta simpla la sol;

Nicole Coman (Constanta) a impresionat prin tinuta si siguranta in executie. Din cauza unei defectiuni tehnice muzica s-a oprit in cursul evolutiei la sol, insa Nicole si-a continuat exercitiul in ritmul stiut de ea si a reusit sa duca la capat toate elementele, spre bucuria noastra;

Si Ana-Maria Fedeles (Buzau) mi-a atras atentia, fiind o gimnasta intinsa si frumoasa, chiar daca a adunat si ea cateva ratari in concurs;

Lavinia Jitea (Cetate Deva) este o gimnasta foarte frumoasa, cu varfuri superbe, insa din pacate barna nu i-a fost cel mai bun prieten in ziua concursului;

Anca Sotir (CSS2) a adus maturitate pe covorul de la sol;

Iar Elena Burlacu (Petrolul Ploiesti) este o alta gimnasta intinsa, frumoasa, cu sarituri artistice deschise foarte frumos, care a incercat doua piruete duble la sol: cu piciorul la 90 de grade si cu piciorul la 180 de grade.

La fel ca Maria Pana, si celelalte fetite de la Dinamo au avut mai multe greseli decat ne-am fi asteptat, acest fapt justificand si locul 4 obtinut in concursul pe echipe. Au avut greseli si fetitele de la Steaua, dintre care mi-au fost dragi la sol Alexia Borascu si Camelia Anghel, si Ioana Oprea (Onesti).

In ciuda tuturor greselilor, a fost un concurs frumos, in care am putut vedea o parte dintre viitoarele campioane ale Romaniei. Pentru toate aceste fetite, insa, adevarata provocare va fi abia in toamna, la competitia individuala. Iar eu sper ca ele vor reusi sa isi imbunatateasca in permanenta exercitiile atat din punct de vedere tehnic, cat si artistic. Felicitari fetitelor si antrenorilor si mult spor in antrenamente!

De abia asteptam sa va revedem in toamna!

Cristina

2 Responses to Campionatele Nationale pe echipe ale junioarelor – nivelul 3

  1. […] dar care se va concluziona abia la toamna. Mai multe despre competitia junioarelor III puteti citi aici. Si poate ne vor povesti si ai nostri prieteni de la […]

  2. […] incheiatele Campionate Nationale pe echipe pentru junioare de la Onesti (despre care puteti citi aici sau aici ). Primul gand care mi-a poposit in minte a fost cel despre fetitele de la Barlad, care ma […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.